علی برکت الله

ارسال شده در: یادداشتها بدون دیدگاه 1400/04/31

از همان ابتدا که واکسن های کرونا یکی پس از دیگری ساخته می شد و آزمایش بالینی را در کشورهای مختلف طی می کرد نظرم این بود که اگر بناست خودم یا مادرم واکسنی تزریق کنیم حتما ایرانی باشد! تا اینکه اولین واکسن ایرانی کرونا به نام برکت تولید و مراحل کارآزمایی بالینی را طی کرد. همه کسانی که خبرهای ساخت و آزمایش این واکسن را دنبال می کردند در انتظار ورود سریع آن به سبد توزیع بودند؛ هر روز هم خبر ورودش بود، اما خودش خیر!

به هرحال پس از کلی انتظار و گذشتن زمان تعیین شده برای تزریق واکسن کرونا برای گروه سنی بالای ۶۰ سال همزمان با اوج گیری کرونا در سیستان و بلوچستان و شروع تزریق عمومی واکسن برکت، ثبت نام را انجام دادم و خیلی سریع هم پیامک تایید و زمان تزریق دریافت شد. قبل از بردن مادر برای اطمینان از گفته مسئولین که واکسن برکت برای تزریق به تمام استان ها ارسال شده و آماده تزریق است، خودم مراجعه کردم اما گفتند: خیر تا الان فقط چینی داریم! نتیجه تماس با مرکز بهداشت شهرستان بندرانزلی هم نتیجه نداد.(گوشی را پاسخ نمی دادند) این ماجرا ۶ روز طول کشید و هربار برای اطلاع از اینکه آیا واکسن برکت آمده یا خیر باید به محل تزریق مراجعه می کردم. تا روز آخر که برای پرس و جو رفتم از میز اطلاعات سراغ واکسن را گرفتم و فرمود: خیر فقط چینی داریم!

دوباره ما مرکز بهداشت تماس گرفتم و خوشبختانه پاسخ دادند و مشکل را توضیح دادم. مسئول پشت تلفن: صبح به همه مراکز برکت دادیم و باید داشته باشند و اگر ندارند حتما تمام شده! پیگیری می کنم چند دقیقه دیگر زنگ بزنید.

پس از ۵ دقیقه: برکت دارند اما برای یک نفر نمی شود بسته را باز کرد زیرا وقتی باز شود باید طی زمانی خاص تزریق شوند. لطفا به آقای … بگویید.

توضیح دادم که یک نفر نیستیم و… وارد مرکز واکسیناسیون شدم و آقای … را دیدم.

آقای …: شما گفتید واکسن برکت نداریم؟

-مسئول اطلاعات شما که دم در نشسته گفت!

+خیر باید به من می گفتید!

-شما را از کجا پیدا می کردم؟

+همینجا بودم!

بعد از صحبت ها کارت های ملی را گرفت و مسئول سیستم داد تا مراحل ثبت را انجام دهد.

در این گفتگو با مرکز بهداشت و مسئول واکسیناسیون چندین نکته وجود دارد. مدیریت نه چندان خوب بر روی پرسنل حداقل مسئول اطلاعاتی که در کنار درب ورودی گذاشتند، اطلاع رسانی بد و عدم پاسخگویی. دیگر نکته ای که برایم جای سوال داشت این بود که چرا تا زمانی که خود افراد درخواست واکسن ایرانی نمی کردند به او نمی گفتند! در صورتی که باید به همه اطلاع رسانی کنند و یا حداقل در زمان ثبت اطلاعات فرد از او پرس جو کنند که چه واکسنی می زنید.

متاسفانه بیشتر مشکلات فعلی کشور از عدم مدیریت صحیح و استفاده از افراد متخصص و غیرمتخصص در جایگاه اشتباست؛ واکسیناسیون هم یک مورد از هزاران مورد مدیریت غلط است که باعث ایجاد مشکل، کندی در توزیع، سردرگمی مردم و نبود مرکزی برای پاسخگویی به درخواست ها و سوالات است. امیدوارم با توزیع واکسن های مختلف با تعداد مناسب و متناسب با جامعه هدف، هرچه زودتر شاهد از پا درآمدن این ویروس چغر و بدبدن باشیم 😁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *