دابه الارض را بهتر بشناسید

ارسال شده در: مهدویت بدون دیدگاه 1390/02/06

یکی از نشانه هایی که آن را نه نشانه ای برای ظهور مهدی(عج) بلکه نشانه ای برای برپایی قیامت می دانند، آشکار شدن دابَّهُ الارض است. دابَّهُ الارض از نظر لغوی به معنای جنبنده ی زمین، طی کننده ی زمین است. در آیه ۸۲ سوره ی مبارکه نمل آمده است:”وَإِذَا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیهِمْ أَخْرَجْنَا لَهُمْ دَابَّهً مِنَ الْأَرْضِ…” که به معنای “و هنگامی که وعده ی عذاب کافران به وقوع بپیوندد (و یا زمان انتقام به ظهور قائم فرا رسد) جنبنده ای از زمین بیرون آریم که با آنان تکلم کند، که مردم به آیات ما(بعد از این) از روی یقین نمی گروند” است.

از معنای این آیه میتوان برداشت کرد که دابَّهُ الارض جاندار است و کسی است که خداوند او را قبل از برپایی قیامت از زمین آشکار کرده و وسیله ای است برای تمام کردن حجت برای کافران و آوردن نشانه هایی برای آنان که به آیات خدا یقین نمی آورند.

در منابع اسلامی از دابَّهُ الارض بسیار سخن به میان آمده، چه در منابع شیعی و چه در منابع سنی. اما تفاوت اساسی بین این روایات، شخصی است که به او دابَّهُ الارض می گویند. در منابع شیعی، دابَّهُ الارض حضرت امیرالمونین علی (ع) است، که در ادامه به چند روایت در این زمینه اشاره میکنم. اما در کتب سنی به شخصی اشاره نشده ولی از نشانه هایی که در این روایات وجود دارد می توان فهمید آن شخص حضرت امیرالمونین علی(ع) است.

حضرت امام باقر(ع) از امیرالمونین علی(ع) نقل می کند که فرمود: من تقسیم کننده ی بهشت و دوزخم، کسی وارد آنها نمی شود جز بر اساس تقسیم من، من فاروق اکبرم من پیشوای آیندگانم، من گزارشگر گذشتگانم، جز رسول اکرم(ص) کسی بر من پیشی نمی گیرد، او و من در یک صراط هستیم، جز این که این صراط به نام اوست، به من شش فضیلت داده شده؛ ۱-علم منایا و بلایا و وصایا به من داده شد ۲-سخن فصل (جدا کننده ی حق و باطل) به من عطا شده ۳-من صاحب رجعت ها هستم ۴-فرمانروایی کل به من عطا شده ۵-من صاحب عصا و میسم هستم ۶-من دابَّهُ الارض هستم که با مردم سخن خواهم گفت.۱

صاحب عصا و میسم

در فرمایشات حضرت امیرالمونین علی(ع) از عصا و میسم نام برده شد. حال باید دید عصا و میسم چیست! منظور از عصا همان عصای حضرت موسی(ع) است. و میسم نیز آلتی آهنین است که به وسیله ی آن بر چارپایان داغ می زنند (نشانه گذاری می کنند). در فرمایشات حضرت که فرمودند:”من تقسیم کننده ی بهشت و دوزخم، کسی وارد آنها نمی شود جز بر اساس تقسیم من” ایشان در رجعتی که دارند مومنان و کافران را از یکدیگر جدا کرده و با میسم بر بینی دشمنان و کافران مهر باطله می زنند! 

رسول خدا حضرت محمد(ص) در توصیف دابَّهُ الارض می فرمایند: تیزپایی به او نمی رسد، فرار کننده ای از او فوت نمی شود. مومن را نشان مومن و کافر را نشان کافر می زند. عصای حضرت موسی و انگشتر حضرت سلیمان با اوست.۲

 امام صادق(ع) می فرمایند: روزی رسول اکرم(ص) وارد مسجد شدند و مشاهده کردند که امیرالمونین علی(ع) شن های مسجد را زیر سرش بالش کرده و خوابیده است. با پای مبارکشان او را حرکت دادند و فرمودند: ای دابَّهُ الارض! برخیز. یکی از اصحاب گفت: ای رسول خدا، آیا ما همدیگر را با ابن نام بخوانیم؟ حضرت فرمودند: نه، به خدا سوگند که این نام به او اختصاص دارد. او همان “دابَّهُ الارض” است که خدای تبارک و تعالی در کتابش فرموده: “چون سخن بر آنها فرود آید جنبنده ای را از زمین بیرون آوریم و برای مردم سخن می گوید که مردم به آیات ما باور نمی کردند”

سپس خطاب به علی (ع) فرمود: ای علی، چون آخرالزمان فرا رسد خداوند تو را در زیباترین صورت ظاهر می سازد و در دست تو میسمی است که دشمنانت را با آن علامت می گذاری!۳

فهرست نشانه های دابَّهُ الارض در منابع سنی

  1. برای دابَّهُ الارض سه خروج است.۴
  2. اولین نشانه،طلوع خورشید از مغرب است.۵
  3. خروج دابَّهُ الارض از مسجد الحرام است.۶
  4. خروج دابَّهُ الارض از نزدیکی صفا است.۷
  5. انگشتر حضرت سلیمان و عصای حضرت موسی در دست اوست.۸
  6. سه بار بانگ بر می آورد و همه ی مردم مشرق و مغرب آن را می شنوند.۹
  7. چون دابَّهُ الارض خارج شد در توبه بسته می شود.۱۰
  8. دابَّهُ الارض مومن و کافر را نشان می گذارد که برای همه شناخته می شوند.۱۱
  9. طلوع خورشید از مغرب ملازم خروج دابَّهُ الارض است،هر کدام از آن دو جلوتر واقع شود،آن دیگری به دنبال ان واقع می شود
  10. خروج دابَّهُ الارض یکی از اشراط ساعه دهگانه ای است که پیش از قیامت بدون تردید تحقق خواهند یافت.

 ___________________________________

۱-تفسیر برهان ج۳ ص۲۰۹ / نورالثقلین ج۴ ص۹۷ / تفسیر صافی ج۴ ص۷۵

۲-بحارالانوار ج۶ ص۳۰۰

۳-بحارالانوار ج۳۹ ص۲۴۳

۴-تفسیر کشاف ج۳ ص۳۷۴ / عقد الدرر ص۳۱۳ / تفسیر الدر المنثور ج۵ ص۱۱۶

۵-عقد الدرر ص۳۱۳ / سنن ابن ماجه ج۲ ص۱۳۵۳

۶-مستدر حاکم ج۴ ص۴۸۴ / عقد الدرر ص۳۱۴ / کشاف ج۳ ص۳۸۴

۷-الدر المنثور ج۵ ص۱۱۵ / عقد الدرر ص۳۱۵ / کشاف ج۳ ص ۳۸۴

۸-کشاف ج۳ ص ۳۸۴ / الدر المنثور ج۵ ص۱۱۶ / عقد الدرر ص۳۱۶ / سنن ترمذی ج ۵ ص۳۴۰

۹-عقد الدرر ص۳۱۵ / الدر المنثور ج۵ ص ۱۱۷

۱۰-کنزالعمال ج۱۴ ص۲۵۸ / صحیح مسلم ج۱ ص ۱۳۸ / عقد الدرر ص۱۱۶

۱۱-عقد الدرر ص۳۱۸ / تفسیر کشاف ج۳ ص۳۸۴ / الدر المنثور ج۵ ص۱۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *