اینترنت ارزان فقط در ایران!

ارسال شده در: یادداشتها بدون دیدگاه 1396/09/20

سالهاست که ماجرای اینترنت در ایران نتوانسته به جایی ختم شود که حرف و حدیث نداشته باشد! از زمان ارایه اینترنت پرسرعت، ارزان با پشتیبانی ۲۴ ساعته همیشه این سوال مطرح بود که آیا ما در حال استفاده از اینترنت پرسرعت، ارزان و با پشتیبانی قوی هستیم یا خیر؟!

از ارزانی اینترنت در ایران (به گفته مسئولین که ایران ارزان ترین اینترنت را در جهان دارد) سخن نمی‌گویم که با ارایه چندین مدرک ساده می‌توان فهمید که ایران یکی از کشورهایی است که گرانترین اینترنت را در جهان دارد. نمونه این مدرک درآمد سرانه افراد در ایران است.

سالها از پس هم سپری شد و طرح های گوناگونی برای تحول در ارایه خدمات اینترنت در ایران وضع شد و به سرانجام نرسید! تا اینکه نوبت به ارایه اینترنت غیرحجمی با سقف حجم ماهیانه رسید! در کش و قوس معرفی این طرح حرف و حدیث های زیادی از طرف مسئولین زده شد مبنی بر اینکه طرح پیش رو می‌تواند تحولی در ارایه اینترنت در ایران رقم بزند و هزینه‌های اضافی را از روی دوش مصرف کنندگان اینترنت خانگی بردارد!

از آنجایی که هیچ طرحی در ایران به سرانجام نمی‌رسد مگر اینکه دولت و سازمان‌های مختلف از مقدار سود خود و هزینه‌ای که از جیب مردم می‌دزدند ببخشید با احترام برمی‌دارند مطمئن شوند، میشد حدس زد که هیچ تغییری که ایجاد نمی‌کند بلکه مشکلات را دوچندان خواهد کرد.

در طرح اینترنت غیرحجمی با سقف حجم ماهیانه با یک حساب سرانگشتیِ مصرف ماهیانه قبل از این طرح می‌تواند فهمید برخلاف تعریف و تمجید مسئولان از این طرح، کلاه گشادی بر سر مصرف کنندگان رفته است.

خودم از اینترنت ۲ مگابیت با حجم ماهیانه ۱۸ گیگ و دانلود شبانه رایگان با هزینه ۴۲ هزارتومان استفاده می‌کردم. در زمان دانلود شبانه رایگان این پلن که از ساعت ۳ صبح تا ۸ صبح برقرار بود به طور متوسط تا ۳ گیگ دانلود داشتم که ماهیانه می شود حدود ۹۰ گیگابایت! به علاوه حجم ثابت این طرح که ۱۸ گیگ بود می شود ۱۰۸ گیگابایت در ماه به قیمت ۴۲ هزار تومان!

دانلود شبانه + ترافیک پلن = حجم استفاده شده

۹۰ + ۱۸ = ۱۰۸

قطعا اگر دانلود رایگان شبانه را یکی از دلایل خود برای بد بودن طرح جدید مطرح کنید با این پاسخ روبرو خواهید شد که دانلود شبانه رایگان یکی از طرح های تشویقی بود که ارایه دهندگان اینترنت با خواست خود آن را فعال می‌کردند و هیچ الزامی برای ارایه آن وجود نداشت!

به هر صورت در طرح جدید با سرعت ۸ مگابیت و با حجم ماهیانه ۱۸۰ گیگ و بدون دانلود شبانه رایگان و با تفکیک ترافیک داخل و خارج با نرخ یک/دوم با قیمتی حدود ۵۵ هزارتومانی روبرو خواهید شد!

یعنی اگر شما صرفا از ترافیک خارج از ایران استفاده کنید حداکثر می‌توانید ۹۰ گیگابایت  و در صورتی که تنها از ترافیک داخل استفاده کنید می‌توانید ۱۸۰ گیگابایت دانلود کنید!

درباره سرعت ارایه شده نیز مشکلات زیادی وجود دارد! از جمله بهانه‌هایی که برای پایین بودن سرعت سرویس من که درست نصف آنچیز که وعده داده شده بود آورده شد این بود که:

  • منطقه شما خطوط مستهلک داشته و امکان سرعت بالاتر وجود ندارد.
  • ممکن است مشکل از سیم های زیر زمین باشد!
  • اگر میخواهید کارشناس ارسال می‌کنیم تا مشکل را بررسی کند!

بعد از آمدن کارشناس (فردی که هیچیک از اصطلاحات مربوط به اینترنت را درک نمی‌کرد) و بررسی مودم و… با گفتن این جمله: مشکلی وجود ندارد! کار خود را به پایان رساند و با گرفتن ۱۰ هزار تومان از نزد ما رفت! بعد از چندبار پیگیری و زنگ زدن متاسفانه به هیچ نتیجه ای نرسیدم؛ و بعد از هربار زنگ زدن اپراتور اصرار میکرد که کارشناس بیاید و مشکل را بررسی کند. من هم کلا از پیگیری مجدد درخواست خود منصرف شدم!

یکی از نقاط ضعف موجود در این طرح، عدم توجه به کاربران کم مصرف است. کاربر کم مصرف کاربریست که در ماه به ترافیک زیادی برای اینترنت نیاز ندارد و صرفا خواهان سرعت مطلوب برای استفاده است. در طرح منصفانه ارزان ترین پلن مربوط به سرعت ۵۱۲ کیلوبیت و ترافیک ۲۰ گیگابایت با قیمت حدود ۱۳ هزارتومان در مخابرات است. به نظر می‌رسد که باید در ارایه پلن های مختلف برای سلیقه‌ها و کاربری‌های مختلف تجدید نظر شود.

متاسفانه در ایران باید از اجرای آنچه که موجب راحتی مردم شود تعجب کرد نه وجود یا ارایه امثال این طرح که در وهله اول به نفع خود دولت و بعد سازمانهای وابسته به آن است نه مردم! در مباحث مربوط به اینترنت نیز صادق است. با اینحال در حالی که ما سرگرم حساب و کتاب قیمت اینترنت هستیم خبرهایی هم از دسترسی کاربران به اینترنت با شناسایی فردی به گوش می‌رسد! خدا رحم کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *