چه کتابهایی را نباید تا انتها خواند

ارسال شده در: کتابخانه 1396/10/25

اگر کتابخوان هستید یا تازه به کتابخوانی روی آورده‌اید حتما به نقطه‌ای رسیده‌اید که از خواندن ادامه‌ی یک کتاب حالتان بد شده باشد! کم و بیش برای همه چنین اتفاقی افتاده است. اوایل کتابخوانی‌ام که کتابی را تنها به واسطه خواندن خلاصه‌ی آن خریداری می‌کردم سعی می‌کردم تا انتها بخوانم! تنها دلیلش برای خودم این بود که چون کتابی را در دست دارم باید تمامش کنم! دلیلی که هیچ منطقی پشتش نبود. حتی تا جایی پیش می‌رفتم که نمی‌توانستم نوشتار نویسنده را تحمل کنم ولی با این حال ادامه می‌دادم! (خودزنی می‌کردم 😀 )

ماجرا تا جایی پیش رفته بود که پس از خواندن کتابی که به هر دلیلی از آن خوشم نمی‌آمد برای مدتی از کتاب خواندن متنفر می‌شدم. اما رفته رفته یاد گرفتم که به هر قیمتی نباید هر کتابی را بخوانم؛ چه کتابهایی که تنها برای تفریح و پر کردن اوقات خوانده می‌شود و یا آنهایی که مرتبط با تخصص است. من بشخصه کتابهایی که نباید بخوانم را برای خودم لیست کردم.

جلد و صفحات کتاب

من همیشه به چشمانم احترام می‌گذارم! برای همین اگر جلد و صفحات یک کتاب آنچنان که باید نظرم را جلب نکند آن را انتخاب هم نمی‌کنم چرا برسد که بخوانم. مثلا برخی کتابها از کاغذهای بسیار بی‌کیفیت ساخته شده‌اند، یا نازک هستند و یا رنگ ورقها کدر و به زردی متمایل است و یا ورقهای حجیم و زبر دارد. برای همین رغبتی به خواندن اینگونه کتابها ندارم و مضاف براین غالبا نویسنده‌ای که برای نوشته‌ی خود احترام قائل است به این نکات توجه بسیاری کرده و سعی می‌کند به بهترین وجه نوشته‌ی خود را عرضه کند.

البته همیشه استثناهایی هم وجود دارد. مثلا پیش آمده که کتابی به بدستم رسیده و جلد و صفحات خوبی ندارد ولی محتوای آن چنان شیرین و دلچسب هست که به خواندن و اتمام آن کتاب رغبت پیدا می‌کنم.

سبک نوشتار کتاب

بزرگترین دلیلی که به یک کتاب عشق می‌ورزم نوع نوشتار و روانی جملات آن است. پیش آمده گاهی چنان غرق در خواندن یک کتاب می‌شوم که ساعتها می‌گذرد و میل بستن و کنار گذاشتن آن را ندارم. بنابراین اگر از نوشتار یک کتاب خوشم نیاید مثلا به دلیل کش دادن بی‌مورد یک اتفاق که می‌توان در یک پاراگراف آن را تمام کرد اما در یک صفحه به اتمام می‌رسد یا سرگرم کردن خواننده با کلمات رکیک و سخیف، آن را نمی‌خوانم.

داستان یک کتاب

برخی از کتابها نامش داستان است اما در واقع چیزی برای گفتن ندارند. اگر از همان ابتدا (معمولا 20 تا 30 صفحه‌ی اول) نویسنده حرفی برای گفتن نداشته باشد و نتواند آنچنان که باید یک داستان را شروع کند و نظر خواننده را به خود جلب کند، خواندن آن را کنار می‌گذارم.

کتابی که چیزی به من اضافه نکند

معمولا برای کسب تجربه‌ی بیشتر در زمینه تخصصی خودم و همچنین مذهبی کتابهای مختلفی می‌خوانم. از میان آن کتابهایی که محتوایی نزدیک به هم و یا به مانند هم دارند کتابی را انتخاب می‌کنم که معلومات بیشتری را به من اضافه کند در غیر اینصورت وقت برای خواندن آن نمی‌گذارم و کتاب دیگری را امتحان می‌کنم.

کتاب الکترونیکی

شاید یکی از مزیت‌های کتابهای الکترونیکی با فرمت‌های مختلف در دسترس بودن آسان و سریع آن است. اما من بازهم روش سنتی یعنی کتابهای واقعی را دوست دارم. البته کتاب الکترونیکی را هم می‌خوانم ولی اگر کتاب فیزیکی آن موجود باشد تهیه‌اش می‌کنم.

خوشحال می شوم اگر شما هم دلیلی برای خواندن و یا نخواندن کتاب دارید با ما در اینجا به اشتراک بگذارید.

2 thoughts on “چه کتابهایی را نباید تا انتها خواند

 1. با سلام
  با صحبت های شما موافقم ولی به نظرم قسمت جلد و صفحات کتاب را حذف کنید چون همانطور که خودتان هم در انتهای متن گفتید مثال نقض زیاد دارد.
  منم مثل شما فکر میکردم تا این که به توصیه یکی از سایت ها کتابی را مطالعه کردم که نه عنوان مناسبی داشت و نه جلد متناسبی ولی حقیقتا چنان متن بی نظیر و آموزنده دلپذیری داشت که اصلا نمیتوانستم کتاب را کنار بگذارم.
  و یا
  کتاب معروفی بود که حداقل 10سال آن را در مراکز خرید مختلف می دیدم و شنیده بودم که کتاب خوبی است ولی انقدر تصویر روی جلد نچسب و عنوان بد و منزجر کننده ای داشت که اصلا حتی فکر خواندن آن را هم نمیکردم و استدلالم هم این بود که کسی که حتی نتواند یک عنوان و جلد مناسب برای خود تهیه کند چطور میتواند یک کتاب خوب بنویسد؟!
  ولی دیدم که در عین ناباوری چنین افرادی وجود دارند!
  چراکه طولی نکشید که همین اواخر به توصیه یکی از دوستان نزدیکم این کتاب را مطالعه کردم و چنان متن آن به دلم نشست که تا 100 صفحه ی اول نتوانستم حتی کتاب را ببندم!
  و با خودم فکر کردم که اگر من این کتاب را 10 سال پیش میخواندم چه تغییرات بزرگی را در زندگی من میتوانست ایجاد کند؟؟؟
  خلاصه کلام این که جلد و صفحات و عنوان کتاب برای تان ملاک نباشد به متن کتاب توجه کنید ارزش یک کتاب را باخواندن متن آن تعیین کنید.
  از تجربه من استفاده کنید و خود را از خواندن این قبیل کتاب های خوب محروم نکنید:)

  1. سلام به شما
   بله کتابهای بسیاری وجود دارد که از لحاظ فیزیکی وضعیت مناسبی ندارند. اما عنوان اول به این معنی نیست که همه این کتابها قابل خواندن نیستند و یا نباید آنها را مطالعه کرد به همان علت که در انتهای نوشته آورده ام.
   به هرحال ممنون از راهنمایی و اطلاعاتی که در اختیار قرار دادید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.