نقش قبطیان در ناآرامی های مصر

ارسال شده در: مهدویت 1390/03/05

قبطیان چه کسانی هستند

ابتدا باید به معرفی قبطیان پرداخت، که اصلا این قوم چه کسانی هستند. قبطیان نام مردمی است که ریشه ی آنان به آفریقا بر می گردد، با حمله ی عربها و تارومار کردن این قوم آنها نیز پراکنده شدند، ولی در حال حاضر بومی مصر هستند. دین آنها مسیحی ارتدکس می باشد.

نقش قبطیان در قبل از ظهور

همانطور که در حوادث مصر در دوران قبل از ظهور به بعضی از روایات و نشانه ها اشاره کردیم، در این مطلب نیز به یکی از نشانه های قبل از ظهور که همانا نقش قبطیان در نا آرامی های مصر قبل از ظهور می باشد اشاره می کنیم.

روایاتی در زمینه نا آرامی های مصر و غلبه قبطیان بر اطراف مصر وجود دارد که به یک فرموده از امیرالمومنین علی(ع) اشاره می کنیم. روایت شده که امام علی (ع) در مورد یکی از نشانه های قبل ظهور فرموند: قبطیان بر اطراف مصر تسلط پیدا می کنند.1

این روایت و روایات دیگر بر غلبه قبطیان بر اطراف مصر، استوار است. حال باید دید قبطیان بر چه اصلی باعث نا آرامی های به وجود آمده در مصر می شوند. اصل روایات بر فتنه ای که از طرف قبطیان به وجود می آید اتفاق نظر دارند. پس می توان به این نتیجه رسید که بعد از استیلای مردم مصر بر کشور، و انقلاب آنان زمینه را برای ایجاد فتنه ی فتنه گران آماده و باعث به وجود آمدن ضعف امنیتی در کشور شده و همین امر، کار را برای قبطیان و معترضان برای تسلط آنان بر اطراف مصر آماده می کند.

طبق مدارک موجود تا قبل از تسلط قبطیان بر اطراف مصر، چنین کاری توسط آنان علیه مسلمانان بدون کمک قدرت های خارجی امکان پذیر نبوده است. همین سابقه باعث روشن شدن ماجرای تسلط آنان میشود و آن کمک قدرت های خارجی به آنان است تا شالوده ی انقلاب نو پای مصر را از ریشه قطع کنند.

در روایتی از حذیفه2 آمده است: مصر، تا خراب شدن بصره از ویرانی در امان است و خراب شدن مصر از خشکی رود نیل سرچشمه میگیرد.3منظور از آوردن این روایت این است که زمان مشخصی برای چنین رویدادی (تسلط قبطیان) وجود ندارد، ولی نشانه هایی صحت ویرانی مصر را ثابت می کند حال ممکن است از طرف قبطیان باشد و یا عوامل دیگر، ولی درهر صورت چنین اتفاقاتی خواهد افتاد.

__________________________________

1-بشارةالاسلام ص42

2-یکی از اصحاب،انصار و شیعیان حضرت امیرالمؤ منین علیه السّلام است

3-بشارةالاسلام ص28 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.