نقش ایرانیان در دوران ظهور

ارسال شده در: مهدویت 1390/02/30

شاید یکی از اتفاقات مهم و بسیار زیبا برای ایرانیان، نقش مهم در زمینه سازی ظهور، و بشارتی خوشحال کننده و امید دهنده برای این قوم باشد. در مورد ایرانیان در زمینه سازی ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) روایات و احادیث بسیار زیادی داریم که نقش مهم آنان را قبل و پس از ظهور ترسیم می کند. این یک افتخار بزرگ برای قوم سلمان (ایرانیان) است که زمینه ساز نهضتی بزرگ با فرماندهی حضرت قائم(عج) برای مقابله با ظلم و ستم در جهان باشند.

 ستایش ایرانیان در احادیث رسول اکرم(ص) خود سندی بر این محتواست، که تعداد این احادیث در منابع سنی بیشتر از شیعه است! ابونعیم از ابن عباس روایت می کند: نزد رسول خدا(ص) از ایرانیان سخن به میان آمد، حضرت فرمودند: ایرانیان پشتوانه ی ما اهل بیت اند.

این حدیث تنها نمونه ای از امید قلبی پیامبر (ص) نسبت به ایرانیان است. این امید و محبت بدین جا ختم نمی شود، ابونعیم از ابوهریره روایت می کند: نزد رسول خدا(ص) یادی از عجم (ایرانیان) شد، حضرت فرمودند: بخدا قسم اطمینان من به آنها بیشتر از اطمینان به شما یا بعضی از شماست1. این روایات نشانه هایی از اطمینان قلبی پیامبر(ص) و همچنین آینده نگری ایشان نسبت به ایرانیان، نقش آنان در زمینه سازی ظهور و همچنین برپایی دولت موعود است.

 تعداد قابل توجهی از سپاهیان حضرت مهدی(عج) ایرانیان هستند و از آنان با نام های قوم سلمان فارسی، طرفداران سلمان فارسی، اهل مشرق،اهل ری، اهل خراسان، گنج های طالقان، یاران درفش های سیاه، قمی ها، سرخ رویان و…نام بره شده است. چهره های بزرگی که در ظهور نقش دارند نیز ایرانی هستند که دو چهره ی سرشناس و تاثیر گذار دوران ظهور سید خراسانی و شعیب بن صالح می باشند.

سید خراسانی

پیش از ظهور حضرت مهدی(عج) در میان ایرانیان شخصیتی ظهور خواهد کرد که سید خراسانی یا هاشمی خراسانی نام دارد. او رهبری سیاسی مردم را بر عهده می گیرد و از ذریّه حضرت مجتبی(ع) یا امام حسین (ع) است. او دارای صورتی نورانی و خال2 یا خللی بر گونه ی راست یا دست راست است!

شعیب بن صالح

او جوانی گندمگون، لاغر، با ریش کم پشت، صاحب بصیرت و یقین، از اهالی ری است که اندکی پیش از ظهور حضرت مهدی(عج) در میان ایرانیان ظاهر شده و به عنوان رهبر نظامی در ظهور مشغول می شود.

امام باقر(ع) می فرماید: نیروهای با پرچم های سیاه(سید خراسانی) که از خراسان قیام کرده اند در کوفه فرود می آیند و هنگامی که حضرت مهدی(عج) در شهر مکه ظهور می کند، با آن حضرت بیعت می کنند3 و نیز فرمود: یاران قائم(عج) 313 نفرند و از فرزندان عجم(غیر عرب) می باشند4 البته به نژاد غیر از فارس نیز عجم می گویند ولی آنچه از روایات معلوم است تعداد زیادی از یاران قائم(عج) را ایرانیان تشکیل می دهند.

ابی الحدید روایت می کند: اشعث بن قیس از میان جمعیت خود را به حضرت علی(ع) رساند و گفت: یا امیرالمونین، این سرخ رویان(ایرانیان) که اطراف تو را گرفته اند بر ما عرب ها غلبه کرده اند. حضرت با پای خود آهسته بر منبرکوبید. صعصةبن صوحان گفت: ما را با اشعث چه کار! امروز امیرالمونین درباره ی عرب سخنی خواهد گفت که هرگز گفته نخواهد شد.

حضرت فرمود: کدامیک از این شکم پرستان بی شخصیت که مانند الاغ در رختخوابش می غلتد و مانع هدایت مردم می گردد(برخی اعراب)، عذر مرا می پذیرد؟ آیا تو میخواهی من آنها (ایرانیان) را برانم؟ اگر چنین کنم قطعا نادان خواهم بود. قسم به کسی که دانه را شکافت و انسان را آفرید، ایرانیان شما را برای بازگشت به دین خواهد کوبید، چنانکه شما آنها را برای پذیرش دین کوبیدید.5

حذیفه از رسول خدا(ص) روایت می کند: ایشان فرمودند: خواب دیدم گوسفندان سیاه به دنبال من هستند، سپس گوسفندان سفید به آنها اضافه شدند، تا جایی که دیگر گوسفندان سیاه را بین آنها ندیدم. ابوبکر گفت: گوسفندان سیاهی که بدنبال شما بودند عرب ها هستند و گوسفندان سفید، عجم هایی که از شما پیروی خواهند کرد که آنقدر زیاد می شود که دیگر عرب ها در میان آنها به چشم نمی آیند. رسول خدا(ص) فرمود: فرشتگان نیز همین گونه خواب را تعبیر کردند!6

________________________________

1-کتاب مذکور ص12

2-خال در عربی به معنای خلل و نقص است

3-فتن ابن حمّاد ص85

4-غیبةنعمانی ص 315 ،بحارالانوار ج 52 ص 369

5-شرح نهج البلاغه 20 284

6-ذکر اصبهان ص 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.