مقدمه ای در بحث مهدویت

ارسال شده در: مهدویت 2011/03/27

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان (عج) گسترش فرهنگ مهدویست. هر فردی به نوبه ی خود می تواند به شناساندن این فرهنگ عظیم کمک کرده و زمینه را برای بسط اسلام و مهدویت هموار کند. تبلیغ چنین رویدادی نیاز به آماده سازی افکار برای باور و قبول این واقعه ی عظیم دارد، که در این زمینه کتاب، رسانه نقش تعیین کننده ای را داراست.

با پیشرفت روزافزون جهان، امکانات نیز تغییر میکند و در این زمان باید با افراد با توجه به امکانات در دسترس آنان در ارتباط بود. در این دوره نقش دنیای مجازی بسیار پررنگ خواهد بود. زیرا افراد در این دنیا با مرز قابل توجه ای روبرو نیستند، بنابراین استعداد دریافت اطلاعات گوناگونی را دارند. بحث مهدویت نیز جدا از این مسایل نیست و باید با دید باز آن را دنبال کرد تا به نتیجه ای که ثمره ی بیداری عمومی در دنیاست ختم شود. همانگونه که میدانید در تمام ادیان و فرقه ها واژه آخرالزمان و منجی جز جدا نشدنی از آنهاست، بنابراین میتوان نتیجه گرفت تمام ادیان می دانند آینده ی پیش روی آنان با توجه به تفاوتهای کم و بیش، به نجات انسان از شر پلیدی ها به دست منجی یا منجیان ختم میشود.

حال وظیفه ما مخصوصا اسلام و شیعه تبیین این واژه (آخرالزمان و منجی) به معنای درست در بین افکار جهانیان است. در این زمینه کتب فراوانی نوشته و در دسترس افراد قرار می گیرد، اما کتب به تنهایی قادر به تغییر نیستند زیرا عده محدودی به کتب واقعی دسترسی دارند. اما رسانه نقش تعیین کننده‌ای دارد که در این زمینه غربیان بسیار از ما جلوتر هستند و افکار پوچ خود را در زمینه آخر الزمان به خورد جهان میدهند. ساخت فیلمهای گوناگون، چاپ کتب، برنامه های تلویزیونی، جلسه های عمومی و…. از این قبیل اند. برای ما جای تاسف دارد که با وجود داشتن منابع و افراد آگاه تا بحال چنین رویه ای را بدین گستردگی دنبال نکرده ایم.

حتما تا بحال متوجه شده اید که این مقدمه ی کوتاه برای چه چیزی نوشته شد! بله، همانطور که در بالا اشاره شد منابع گوناگونی در اسلام و خصوصا در شیعه وجود دارد ولی قادر به استفاده از آن به روش صحیح نیستیم. اما به لطف خدا در چند سال اخیر در دنیای مجازی در ایران اتفاقهای بسیار شیرینی در مورد گسترش فرهنگ آخرالزمانی و امام زمان (عج) صورت گرفته است که بسیار خوشحال کننده است، من نیز طبق وظیفه ای که بر خود احساس می کنم تصمیم به ساخت دسته بندی جدیدی به نام مهدویت گرفتم، تا بتوانم برخی از آیات و روایات مربوط به آخرالزمان و امام زمان(عج) را در آن با شما به اشتراک بگذارم تا به امید خدا و دعای صاحب امر(عج) نقش کوچکی در تبیین فرهنگ مهدویت داشته باشم.انشالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.