محمد بن عثمان دومین نائب امام زمان (عج)

ارسال شده در: مهدویت 1390/03/17

ابوجعفر محمد بن عثمان بن سعید عمری دومین نائب خاص امام زمان (عج)، و فرزند عثمان بن سعید بود. پس از وفات پدرش عثمان بن سعید امام زمان (عج) او را به جانشینی اش منصوب کرد؛ تا امور وکالت را از جانب حضرت بر عهده گرفته و رابطی با مردم باشد. امام مهدی(عج) در نامه ای از شایستگی های عثمان بن سعید می گوید و درگذشت پدر را به او تسلیت گفته و وی را بعد از پدر جانشین، قرار می دهد.1

ابوعلی احمد بن اسحاق نقل می‌کند از امام حسن عسکری(ع) پرسیدم: احکام دین را از چه شخصی بگیرم و گفته چه کسی را بپذیرم؟ امام در پاسخ فرمود: عثمان بن سعید و پسرش، هر دو موثق هستند هر چه آنها به تو برسانند، از من می‌رسانند و آنچه به تو بگویند از جانب من می‌گویند. پس از آنها بشنو و اطاعت کن زیرا آنها موثق و امین هستند.2

محمد بن عثمان در میان چهار نائب خاص امام زمان بیشترین زمان نیابت را داشته و همین امر باعث شد او از محضر امام عصر(عج) در زمان حیات خود بیشتر استفاده کند و مسایل فقهی بسیاری را بیاموزد و به وسیله آن به رفع مشکلات مردم بپردازد. او همچنین کتاب هایی در زمینه ی فقه نوشت که در بر گیرنده ی آموزه های خود، از امامان معصوم، حضرت عسکری و مهدی (عج) بود. یکی از کتاب های وی الاشربه بود که پس از وفات او به سومین نایب یعنی حسین بن روح نوبختی تحویل داده شد.

محمد بن عثمان یکی از افرادی بود که شیعیان از او کراماتی هم نقل می کردند! نمونه ای را محمد بن علی اسود یکی مسئولان جمع آوری اموالی بود که مردم می فرستادند، نقل می کند: من روزی به خدمت محمد بن عثمان رسیدم و آنچه نزدم بود، به دستور او به محمد بن عباس تقدیم کردم، مگر پارچه ای که از آنِ یک پیر زن بود. زیرا آن را گم کرده و از یاد برده بودم. پس از مدتی ابوجعفر (محمد بن عثمان) گفت: پارچه پیرزن را هم به محمدبن عباس تحویل بده! ولی هر چه جستجو کردم نیافتم. ابوجعفر پیام فرستاد که غمگین نباش، زیرا به زودی آن را می‌یابی.

سرانجام چنان شد که وی فرمود، پارچه پیدا شد و آن را به محمدبن عباس تحویل دادم. این در حالی بود که صورت اموال، نزد او نبود و از این مطلب فقط من اطلاع داشتم.

در زمان نیابت او افراد بسیاری از غیبت امام زمان(عج) سو استفاده کرده و ادعای نیابت از طرف حضرت را داشتند و با این کار اموالی که باید به نائب واقعی تحویل داده شود را تصرف می کردند، اما محمد بن عثمان ادعای این افراد را تکذیب کرده و آنها را رسوا می کرد. او قبل از وفات، ابولقاسم حسین بن روح نوبختی را به عنوان جانشین خود از طرف امام زمان (عج) معرفی کرد، و بالاخره پس از حدود 40 سال نیابت در سال 305 هجری قمری دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

__________________________________

1-غیبة طوسی ص361

2-بحارالانوار ج51 ص248 / غیبة طوسی ص360

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.