محتوای پاک فرزندان پاک

ارسال شده در: یادداشتها 1395/11/24

سالهای اخیر با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی و همچنین در دسترس بودن اینترنت در هر مکانی شاهد مسائلی عجیب در فضای مجازی هستیم که هرکس کم و بیش با آنها برخورد کرده است. مواردی همچون به اشتراک گذاشتن مسائل خصوصی چه توسط خود افراد یا دیگران تا ایجاد محتوای کذب یا هرزه‌نگاری در شبکه های اجتماعی و فضای اینترنت!

اما چیزی که در این باره مهم است بسط محتوایی با تفکرات منحط توسط برخی در فضای ناامن اینترنت و الگوگیری کودکان و نوجوانان ما از آنهاست. آسیب هایی که این نوع محتوا بر روی افراد خواهد گذاشت بخصوص در کشوری که در سالهای گذشته با محدود کردن فناوری و همچنین فیلترینگ بدون حساب و کتاب زمینه را برای آشنایی افراد با ابزار دور زدن فیلترینگ آماده کرده دلیلی بر توجه بیشتر به رفتار کودکان و نوجوانان در فضای مجازی می باشد. مخصوصا در زمانیکه دسترسی افراد به دستگاه های ارتباطی نظیر رایانه و به ویژه گوشی همراه افزایش یافته است.

این مسئله باعث شده تا در هر خانواده ای مشکلات مرتبط با آنها نیز افزایش یابد. از جمله این مشکلات می توان به استفاده بیش از حد از دستگاه ها، ارتباطات گسترده و اغلب خارج از خانواده، تغییر تفکرات متناسب با محتوای مورد مطالعه، دور شدن از فضای حقیقی، پرخاشگری، زودرنجی، تنبلی و… اشاره کرد.

اولین وظیفه متوجه خانواده هاست که فرزندان خود را با خطراتی که ممکن است در فضای اینترنت با آن روبرو شوند روشن کنند. و همچنین با کنترل محتوای مورد استفاده و ارایه دادن محتوایی درست به آنها قدمی برای رشد فکری فرزندان خود بردارند.

به شخصه با افراد زیادی برخورد کرده ام که کودکان 8 تا 10 ساله شان را بدون هیچ محدودیتی در فضای اینترنت رها کرده و کنترلی بر روی آنها ندارند. همین کار در دراز مدت باعث شده تا همین کودکان در معرض بمباران اطلاعات نادرست، کذب و مبتذل قرار گرفته و سمت و سوی تفکرات خود را قبل از رسیدن به شناخت و تعادل به بیراهه بکشند.

تعلل در این موضوع باعث به وجود آمدن فرد دیگری در فضای مجازی خواهد شد که بدون هیچ قید و بندی به فعالیت پرداخته و افراد دیگری را نیز همانند خود خواهد کرد. و این چرخه تا زمانی که خانواده ها برنامه ای برای کنترل فرزندان خود نداشته باشند ادامه خواهد داشت و هر ساله خیل وسیعی از افراد را در خود غرق خواهد.

اگر به این مسائل به چشم مشکلاتی زودگذر نگریسته شود قطعا در آینده با همه گیر شدن آنها، گریبان خودمان را نیز خواهد گرفت! متاسفانه تلفات فرهنگی که این روزها در خانواده ها در حال نهادینه شدن است با گذشت زمان و ادامه همین سبک و رفتار به مراتب از تلفات و خرابی‌های جنگ های فیزیکی نیز بیشتر بوده و جامعه را از درون فرسوده خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.