علی بن محمد سمری چهارمین نائب امام زمان (عج)

ارسال شده در: مهدویت 1390/03/23

بعد از 3 نائب خاص امام زمان (عج) که در مطالب قبلی گذشت، به ابوالحسن علی بن محمد سمری چهارمین و آخرین نائب حضرت حجت (عج) می رسیم. حسین بن روح، سومین نائب امام(ع) قبل از وفات، علی بن محمد سمری را به دستور صاحب الامر امام مهدی (عج) به جانشینی خود و نیابت حضرت در آورد. علی بن محمد سمری نیز مانند سه نائب قبلی با توجه به اینکه در خدمت امامان معصوم(ع) بود، مورد اعتماد شیعه بود و در هنگام نصب او به وسیله ی حسین بن روح که وی خود یک فرد موثق و مورد اعتماد بود، مخالفت و اعتراض چندانی نکردند!

از نکات جالب این شخصیت این است که در خدمت امام یازدهم حضرت حسن عسکری(ع) نیز بوده و با ایشان مکاتباتی هم داشته است.نیابت علی بن محمد سمری اندک و به مدت سه سال بود. او نیز مانند نائبان قبلی به امور وکالت و جمع آوری اموال پرداخته و در خدمت امام زمان(عج) بود.

امام زمان(عج) قبل از درگذشت علی بن محمد سمری، توقیعی (نامه، دستنوشت) به او داد. در آن توقیع امام زمان(عج)، وفات علی بن محمد سمری را که 6 روز پس از دریافت این توقیع بود را پیشگویی کرده و به ایشان دستور فرمودند تا کارهای خود را انجام داده و کسی را به جانشینی معرفی نکند! زیرا غیبت کبری فرا رسیده است…

متن عربی و ترجمه ی فارسی در اینجا آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم
یا على بن محمد السمرى اعظم الله اجرا خوانک فیک، فانک میت ما بینک و بین ستة ایام، فاجمع امرک و لاتوص الى احد فیقوم مقامک بعد وفاتک، فقد وقعت الغیبة التامة.فلا ظهور الا بعد اذن الله تعالى ذکره، و ذلک بعد طول الامد و قسوة القلوب و امتلاء الارض جوراً.
و سیأتى الى شیعتى،من یدعى المشاهدة، الا فمن ادعى المشاهده قبل خروج السفیانى و الصیحة فهو کذاب مفتر، ولا حول ولا قول الا بالله العلى العلى العظیم.2

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

اى على بن محمد سمرى خداوند پاداش برادران دینى تو را در مصیبت مرگ تو بزرگ دارد، تو از اکنون تا شش روز دیگر خواهى مرد، پس امر(حساب و کتاب) خود را جمع و جور کن، و درباره ی نیابت و وکالت به هیچ کس وصیت مکن تا به جاى تو بنشیند، زیرا غیبت کامل فرا رسیده است، دیگر تا آن روزى که خداى تبارک و تعالى بخواهد، ظهورى نخواهد بود و آن پس از مدت درازى خواهد بود که دل ها را سختى و قساوت فرا گیرد و زمین از ستم و بیداد پر گردد.

به زودى از شیعیان من ادعاى مشاهده خواهند کرد، بدان هر کس که پیش از خروج سفیانى و بر آمدن صیحه و بانگى از آسمان، ادعاى دیدن من را نماید، دروغگو و تهمت زننده است. قدرت و توانایى از آن خداوند بلند پایه بزرگ است و بس.

پس از دریافت توقیع و قرار دادن آن به عنوان حجت برای شیعیان، ایشان از آن نسخه برداشته و طبق پیشگویی امام زمان (عج) که 6 روز به وفات علی بن محمد سمری باقی مانده، به سراغ او رفتند در حالی که او را در بستر مرگ دیدند از وی پرسیدند بعد از تو چه کسی جانشینت خواهد بود؟ و او در پاسخ فرمود: خدا را امری است که خود آن را به اتمام خواهد رسانید.بعد این جمله وفات یافت. او به مدت 3 سال نائب خاص امام زمان (عج) بود و در سال 329 ه.ق دعوت حق را لبیک گفت.

با وفات ایشان پرونده ی نائبان خاص امام زمان (عج) که 4 نفر بودند بسته شد و امام(ع) نیز به حکم و قدرت خدا در پرده ی غیبت کبری فرو رفته و تا زمانی که خدا مصلحت بداند از پرده ی غیبت بیرون آمده و چشم جهانیان را به نور معرفت خود روشن می کند.

الهم العجل الولیک الفرج

__________________________________

1-رجال طوسی ص432

2-بحارالانوار ج51 ص360/کمال الدین ج2 ص516/کمال الدین ج2 ص516

3-الغیبه ص 394

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.