عراق در دوره قبل از ظهور

ارسال شده در: مهدویت 1390/03/11

در مطالب قبلی، به حوادثی که در برخی کشورها قبل از ظهور اتفاق خواهد افتاد پرداختیم. بیشتر این کشورها اسلامی و عربی هستند، مانند مصر، سوریه و یمن. در هرکدام از این کشورها، قبل از ظهور امام مهدی(عج) اتفاقاتی خواهد افتاد که بیانگر نشانه های قبل از ظهور است. در این مطلب نیز قصد داریم یکی دیگر از کشورهای عربی را با توجه به روایات مورد بررسی قرار دهیم این کشور عراق خواهد بود!

عراق یکی از معدود کشورهای عربی است که اتفاقات عجیبی قبل از ظهور در آن رخ خواهد داد. به صورتی که مرکز و میدان همه گیر درگیری نیروهای مختلف خواهد شد!

تمام مردمان کشورهایی که در مطالب قبلی به آنها اشاره شد زیر سلطه ی حاکمان مستبد و ستمگر قرار می گیرند و محدودیتهای فراوانی برای آنها وجود خواهد داشت. عراق نیز از این امر مستثنی نیست. همانطور که در تاریخ می خوانید عراق همیشه زیر سلطه ی چنین حاکمانی قرار داشته است. اما تا سالهایی قبل از ظهور فردی در عراق به حکومت می رسد که به معنای واقعی یک ستمگر تمام عیار است!

جابر جعفی می گوید: از امام باقر(ع) در مورد سفیانی سوال کردم، ایشان فرمودند: چگونه ممکن است شما به سفیانی برسید تا آنگاه که پیش از او شیصبانی خروج کند. او از سرزمین کوفان (عراق) خروج می کند و همانند چشمه ی آب از زمین می جوشد، و کاروان شما را می کُشد. پس از آن منتظر سفیانی و خروج قائم(عج) باشید.1

علی کورانی در کتاب عصر ظهور در مورد این روایت چنین نوشته است:

  • امام او را شیصبانی توصیف کرده است در حالی که شیصبان صفتی است که امامان ما از آن برای معرفی طاغوتها و اشرار استفاده می کنند. در شرح قاموس آمده است که شیصبان در اصل نام ابلیس است.
  • او قبل از سفیانی خروج می کند و بین او و سفیانی فاصله چندانی نخواهد بود و یا بلافاصله بعد از او سفیانی خروج خواهد کرد. امام فرمود: بعد از او منتظر سفیانی باشید!
  • محل خروج او عراق است که به آن سرزمین کوفان نیز گفته می شود و یا خود شهر کوفه است و این خروج، در قالب انقلاب یا حکومت به شکل ناگهانی و غیر منتظره است. “مانند آب از زمین می جوشد” او انسانی است طغیانگر و خونریز که مومنان را به قتل می رساند.
  • ظاهرا معنای جمله ی “کاروان(نمایندگان) شما را می کشد” در کلام امام این است که مومنین عالی رتبه ای که معمولا پیشاپیش و در صدر هیئت نمایندگی حضور دارند را به شهادت می رساند. زیرا وقتی گفته می شود نمایندگان قبیله یا شهر، به معنای صاحبان جاه و مقام و شخصیتهای آنان است.

البته غیر از شیصبانی دو چهره ی دیگر نیز در عراق خروج خواهد کرد به نام های حسنی و عوف سلمی که در مقاله ای جدا به آن خواهیم پرداخت!

همانطور که در خروج سفیانی به حمله ی او به عراق بعد از تسلط بر سوریه پرداختیم، در این مقاله نیز به صورت گذرا این مسئله را ذکر می کنم. سفیانی پس از بدست آوردن قدرت در دمشق با آماده کردن سپاهی به عراق حمله می کند تا آنجا را نیز به تسلط خود در بیاورد. در این بین ستم فراوانی به مردم عراق مخصوصا شیعیان روا می دارد و به کشتار آنان می پردازد….

در ابتدای مطلب آوردم که “عراق مرکز و میدان همه گیر درگیری نیروهای مختلف خواهد شد!” این مسئله فقط مربوط به سفیانی نیست بلکه ورود نیروهایی رومی (غربی) برای حمایت از سفیانی و همچنین ورود نیروهای ایرانی و یمنی که برای مقابله با سفیانی وارد عراق می شوند نیز به چشم می خورد. همین اتفاقات باعث کشمکش وسیعی در عراق خواهد شد تا اینکه به ظهور حضرت امام مهدی(عج) و ورود ایشان به عراق و آزادسازی آن بدست نیروهای امام زمان (عج) ختم می شود.

بصره

بصره یکی از شهرهای مهم و معروف در عراق است که قبل از ظهور دستخوش اتفاقات عجیبی خواهد شد. در اینجا به فرمایشات امیرالمونین علی(ع) در مورد بصره اشاراتی می کنم.

ای احنف!گویا من او را می بینم که با لشکری بدون غبار و سر و صدا و بدون حرکات لگام ها و شیهه ی اسبان به راه افتاده، زمین را زیر قدم های خود چون گام شترمرغان در می نورددپس وای بر کوچه های آباد و خانه های زینت داده شده ی بصره، که بال هایی چونان بال کرکسان و ناودان هایی چون خرطوم پیلان دارد! وای بر اهل بصره که بر کشتگان آنان نمی گریند و از گمشدگانشان کسی جستجو نمی کند. من دنیا را به رو، بر زمین کوبیده و چهره اش را به خاک مالیدم و بیش از آنچه ارزش دارد، بهایش نداده ام و با دیده ای که سزاوار است به آن نگریسته ام.4

یکی از اتفاقاتی که در بصره می افتد تخریب بصره است که در نشانه های قبل از ظهور نیز آمده است. در برخی روایات به نوع تخریب بصره نیز اشاره شده است که به سه دسته تقسیم می شود:

  • غرق شدن آن
  • بواسطه ی جنبش و انقلاب زنگیان(سیاه پوستان)
  • در اثر فرو رفتن زمین و انهدام آن5

در مورد تخریب بصره، امیرالمونین (ع) خطبه ای را در نهج البلاغه می فرمایند که در ادامه آمده است: 

شما سپاه یک زن6 و پیروان حیوان (شتر عایشه) بودید، تا شتر صدا می کرد می جنگیدید و تا دست و پای آن قطع گردید فرار کردید. اخلاق شما پست، پیمان شما از هم گسسته، دین شما دورویی و آب آشامیدنی شما شور و ناگوار است. کسی که میان شما زندگی کند به کیفر گناهش گرفتار می شود، و آن کس که از شما دوری گزیند مشمول آمرزش پروردگار می گردد.

گویا مسجد شما را می بینم که چون سینه ی کشتی غرق شده است، که عذاب خدا از بالا و پایین او را احاطه می کند و سرنشینان آن همه غرق می شوند. و در روایتی دیگر: سوگند به خدا، سرزمین شما را آب غرق می کند. گویا مسجد شما را می نگرم که چون سینه ی کشتی یا چونان شتر مرغی که بر سینه خوابیده باشد بر روی آب مانده است.7

البته شهر بصره دو بار در آب غرق شده است. یکی در زمان خلافت القادر بالله، خلیفه ی عباسی و دیگری در زمان القائم بامرالله. همانگونه که امام علی(ع) فرموده و پیشگویی کرده بودند، تنها قسمت بالای مسجد جامع بصره چون سینه ی مرغی از روی آب پیدا بود.

با توجه به اینکه در روایات از چند نوع تخریب در بصره یاد شده نمی توان گفت که حتما باید منتظر اتفاقی غیر از غرق شدن بود یا خیر و یا اصلا تخریب دیگری صورت می گیرد یا نه! خدا عالم است. می توانید جزییات و تفسیر این روایات را در کتاب عصر ظهور بخوانید.

ورود امام مهدی(عج) به عراق

پس از نشانه های موجود و یورش یاران سفیانی به عراق و کشتار در عراق و درگیری او با یاران خراسانی و یمانی، زمان ظهور امام مهدی (عج) فرا می رسد البته باید توجه داشت که این درگیری ها آنچنان که نوشته می شود به سرعت تمام نمی شود چه بسا چند ماهی به طول انجامد و پس از این درگیری ها امام زمان(عج) وارد عراق می شود.

از امیرالمومنین و امام باقر(ع) نقل شده است که فرمودند: درفشهای سیاهی که از خراسان خروج می کنند در کوفه فرود آیند و زمانی که مهدی(عج) ظاهر شود جهت بیعت حضور آن بزرگوار شرفیاب شوند.8

پس ورود سفیانی به عراق و کوفه و شهرهای دیگر کسانی نیز خواهند بود که با سفیانی بیعت می کنند و همچنین گروهک هایی نیز خواهند بود که به تنهایی به مخالفت با مهدی موعود(عج) خواهند پرداخت. امام مهدی(عج) نیز با زبان شمشیر با آنان برخورد خواهند کرد و چه بسا بیشتر این افراد را از دم تیغ بگذراند.

امام باقر(ع) می فرمایند: زمانی که قائم قیام کند بطرف کوفه روان شود، جمعیتی بیش از 10 هزار مسلح که بتریه نامیده شوند از شهر بیرون آیند و به آن حضرت گویند: از همان راهی که آمده ای بازگرد، ما را نیازی به اولاد فاطمه نیست. پس حضرت بر آنان شمشیر کشد بگونه ای که یک نفر از آنان را زنده نگذارد. آنگاه وارد کوفه شود و تمام منافقین شکاک و جنگ جویان مخالف خود را از دم تیغ بگذراند تا رضایت حضرت حق را فراهم آورد.9

کوفه

کوفه یکی دیگر از شهرهای عراق در نزدیکی نجف اشرف است. این شهر یکی از مقدس ترین شهرهاست به صورتی که حضرت مهدی(عج) در آبادانی آن بسیار می کوشد و حتی بزرگترین مسجد را در پشت کوفه خواهد ساخت.

اما این شهر از زمان های طولانی دارای افراد ریاکار و دورو بوده و قبل از ظهور نیز چنین خواهد بود. در تاریخ می توان جفاهایی که به امامان(ع) کردند را بخوانید. پررنگ ترین ننگ بر پیشانی مردمان این شهر، یاری یزید و هم پیمانان او در برابر امام حسین(ع) بوده است.

امام مهدی(عج) با این افراد برخورد می کند و شدت این غضب آنچنان خواهد بود که افراد زیادی را در آنجا به هلاکت خواهد رسانید. از امام صادق (ع) روایت شده که فرمودند: …. سپس متوجه کوفه شود (امام مهدی) و در آنجا فرود آید و خون هفتاد قبیله از قبایل عرب را مباح شمارد.10

همچنین میتوان به روایت امام باقر(ع) اشاره کرد که فرمودند: وقتی صاحب این امر به بعضی از احکام حکم کند و از برخی سنت ها سخن براند، به ناگاه جماعتی شورشی از مسجد بیرون آیند و آهنگ خروج کنند. حضرت دستور تعقیب آنان را صادر کند، یاران حرکت کرده و شورشیان را در محله ی تمّارین (خرمافروشان) کوفه به اسارت خویش در می آورند. آنگاه به فرمان حضرت آنان را به قتل رسانند و این اخرین گروهی است که بر قائم آل محمد(ص) خروج نماید!11

و از قبیل چنین روایات بسیار است. و میتوان فهمید که حضرت مهدی(عج) همانطور که بسیار رئوف و مهربان است، در قبال دستورات الهی برای مبارزه با کافران و منافقان بسیار قاطع و سریع العمل است. و تمام افراد را با توجه به علم الهی هدایت و یا دستور کشتن آنان را صادر می کند.

مسجد بزرگ کوفه

امام صادق (ع) می فرمایند: قائم(عج) در پشت کوفه مسجدی بنا کند با هزار در! و شهر کوفه به اندازه ای بزرگ شود که خانه های آن به دو رودخانه ی کربلا و حیره متصل گردد بگونه ای که اگر شخصی با وسیله ای تندرو و سبک، آهنگ نماز جمعه کند آن را درک ننماید!12

“آهنگ نماز جمعه کند آن را درک ننماید” به این معنی است که آنقدر ازدحام جمعیت زیاد است که جای خالی برای اقامه ی نماز پیدا نمی کند!

تکمیل حکومت در عراق

پس از استیلای کامل حضرت بر عراق و بدست گرفتن کشورهایی مانند ایران، یمن، عراق و کشورهای خلیج فارس، امام مهدی لشکری بزرگ به سوی ترکها می فرستد. پس از شکست دادن ترک ها خود حضرت با لشکری بزرگ عازم شام (دمشق) می شود تا آخرین سنگر سفیانی و رومی ها را که در دمشق و فلسطین است نابود کند. این جنگ بزرگ که در مطلب آرمگدون به آن اشاره کردیم باعث آزادسازی قدس و شکست کامل سفیانی و رومی ها (غربیان) در آن منطقه خواهد شد.

____________________________________

1-غیبت نعمانی باب 18 ص420

2-احنف بن قیس از یاران رسول الله (ص)

3-اشاره به صاحب زنج

4-نهج البلاغه خطبه 128

5-عصر ظهور ص 184

6-عایشه

7-نهج البلاغه خطبه 13

8-بحارالانوار ج52 ص354

9-بحارالانوار ج52 ص338

10-غیبت طوسی ص284

11-بحارالانوار ج52 ص345

12-غیبت طوسی ص280

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.