عثمان بن سعید اولین نائب امام زمان (عج)

ارسال شده در: مهدویت 1390/03/14

پس از شهادت امام حسن عسکری و جانشینی امام زمان (عج) به عنوان پیشوا و امام، اختلافات میان مردم بیشتر و بیشتر شد. تا جایی که برای در امان ماندن جان امام از دست مخالفان، غیبت صغری شروع شد. امام زمان (عج) برای اینکه بتواند مردم را راهنمایی و ارشاد کند و آنها را به حال خود رها نکند، افرادی را انتخاب کرد تا پلی باشند میان ایشان و مردم که به آنان نائبان خاص امام زمان (عج) می گویند.

نائبان خاص امام (ع) 4 نفر بودند به نام های:

در چهار مقاله جداگانه هر یک از نائبان خاص امام زمان (عج) برای شما معرفی خواهد شد.

عثمان بن سعید

ابو عمرو عثمان بن سعید عمری، اولین نائب و فرستاده ی امام زمان(عج) برای ارتباط ایشان با مردم بود. عثمان بن سعید یکی از افراد مورد اعتماد ائمه به شمار می آمد. تا جایی که او از طرف حضرت امام هادی(ع) و امام حسن عسکری نیز وکیل و نماینده بود، و اوامر و اخبار مربوط به ایشان را به شیعیان می رساند. بعد از شهادت امام حسن عسکری(ع) عثمان ایشان را غسل و کفن کرده و به خاک سپردند.2

عثمان بن سعید بعد از شهادت امام حسن عسکری(ع) به صورت مخفیانه وکالت امامت را دنبال کرده و به تسهیل امور مسلمانان می پرداخت.با به امامت رسیدن امام زمان (عج) و شروع غیبت صغری امام زمان به افرادی برای ارتباط با مردم احتیاج داشت. عثمان بن سعید را که از اولین و مورد اعتماد ترین افراد بود، انتخاب کرده تا وسیله ی تماس بین مسلمانان و امام (عج) باشد.

در زمان نیابت عثمان، مدعیان دروغین کمتری که خود را جانشین امام حسن عسکری (ع) می دانستند خروج کردند، زیرا عثمان بن سعید خود از وکیل های امام هادی و امام حسن عسکری(ع) بود و با شناختی که مردم از عثمان داشتند، چنین نقشه های شومی بی اثر می ماند.

او در زمان به دنیا آمدن امام زمان (عج) جزو اولین کسانی بود که ایشان را زیارت کرد. همین دلیل برای کسانی که امام زمان (عج) را انکار می کردند کافی بود. او همانطور که به اثبات امام زمان (عج) برای شیعیان می پرداخت، برای در امان ماندن جان ایشان از دستگاه عباسی، به جانشین نداشتن امام حسن عسکری(عج) وانمود می کرد.

عثمان بن سعید 5 سال در خدمت امام زمان (عج) بود. او اولین نائب خاص امام زمان (عج) به شمار می آمد. وی بین سالهای 260 تا 267 دعوت حق را لبیک گفته و دیار جاودان پر می کشد.4 پس از او امام زمان (عج) فرزندش محمد بن عثمان را به جانشینیش می گمارد.

______________________________________

1-فرزند عثمان بن سعید

2-بحارالانوار ج51 ص346

3-اختیار معرفة الرجال ص532

4-تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم ص156

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.