صدای آشنا

ارسال شده در: دل نوشت 1394/11/23

هرچه سن انسان بالاتر می رود دوست دارد بیشتر به گذشته برگردد و خاطرات تلخ و شیرین خود را مرور کند؛ و گاهی حسرت روزهایی را بخورد که دیگر برنخواهد گشت حتی اگر همان اتفاق چندباره در زندگی انسان تکرار شود. به نظرم یکی از بهترین خاطرات کنار کارتون های کودکانه رقم می‌خورد! کارتون هایی که شاید برخی از آنها باعث شکل‌دهی شخصیت یک فرد شود.

امروز که به دنبال مطلبی در گوگل می گشتم اتفاقی به نام کاراگاه گجت برخورد کردم! بعد از گذشت سالها از پخش این سریال کارتونی، با دیدن نامش دوباره خاطرات روزهای کودکی برایم زنده شد. روزهایی که برای دیدن یک قسمت از این کارتون با انتظار سپری می شد، و چقدر شیرین بود. چون بالاخره می دانستیم زمانش فرا می رسد و دوباره روبروی تلویزیون مینشینیم و کارتون مورد علاقه ی خود را مشاهده می کنیم!

فارغ از شور و اشتیاق کودکانه که در سن بالاتر کمتر دیده می شود، انسان با پختگی بیشتر به جزییات توجه می کند. متاسفانه یا خوشبختانه این ریزبینی در زمان کودکی در انسان کمتر دیده می شود. یکی از علامت سوال هایی که امروز برایم پیش آمد صدای شخصیت های مختلف کارتونی بود! صداهایی که مرا به شخصه مجذوب شخصیت یک کارتون می کرد.

با کمی جستجو به نام اصغر افضلی رسیدم. شاید باورش سخت باشد ولی ایشان دوبلور کارتون های مورد علاقه من و بهترین های ایران بود که من و خیلی از ماها ایشان را نمی شناختیم! کارتون هایی مثل وروجک، گوریل انگوری، کاراگاه گجت و… زمانی که در ویکی پدیا تاریخ فوت ایشان را دیدم واقعا حسرت خوردم. حسرت خوردم چون اکنون هم ما صداهای بسیاری از شخصیتهای تلویزیونی را می شنویم و کار بدون نقص آنها را در قالب یک شخصیت باورپذیر می پذیریم ولی باز هم هیچکدام از این افراد را نمیشناسیم.

بیاد اصغر افضلی و به افتخار تمام صداپیشه های ماندگار کشورم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.