شفافیت آرای مجلس آری یا خیر

ارسال شده در: یادداشتها 2020/06/13

این روزها با شروع مجلس یازدهم، طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس دوباره بر سر زبان ها افتاده است. عموم جامعه خواهان شفافیت در این خصوص هستند و عده‌ای هم خیر! آنچه عموم جامعه طلب می کنند حق و بجاست و حرفی در آن نیست! اما نظر مخالفان این طرح قابل تامل و بحث است.

در این نوشته قصد ندارم کسی را متهم و یا نظر مخالف خود را رد کنم. بلکه به عنوان یک فرد در جامعه که به تشکیل مجلس با دادن رای کمک کرده ام مطالبه‌ام را مطرح می کنم و آن هم رای به شفافیت است؛ بنا به دلایلی که در ادامه خواهم آورد.

نمایندگان مجلس، منتخب مردم شهر و منطقه خود هستند یعنی از طرف عده‌ای که تعدادشان هم کم نیست انتخاب شده تا در مجلس شورای اسلامی از طرفشان آنچه به نفعشان است را قبول و غیر آن را رد کنند! حال اگر نماینده بنا به دلایل مختلف مانند عدم درک مسئله، جناح بازی، منفعت شخصی، غرض ورزی و امثالهم در تصمیم گیری دچار شک و تردید شود و رایی برخلاف منفعت عموم مردم دهد را چگونه بیابیم؟

چگونه بدانیم رای نماینده ما در خصوص افزایش حقوق نمایندگان و یا حقوق مادام العمر نمایندگی حتی اگر دیگر نمایند نباشد، برجام وغیره چه بوده است؟ متاسفانه برخی از نمایندگان با استفاده از این خلا در مجلس طرح ها و لوایح مختلفی را به تصویب رساندند که به ضرر کشور بوده است. نمونه های مختلفی وجود دارد اما در این سالها برجام یکی از برجسته ترین آنها می باشد. طرحی که نمایندگان آن را تصویب کردند و پس از گذشت چندسال همان هایی که به آن رای دادند می گویند ما ندادیم! حالا پیدا کنید پرتقال فروش را!

متاسفانه برخی از نمایندگان ملت افرادی ترسو هستند که هیچگاه مسئولیت رای و انتخابهای خود را بر عهده نمی گیرند اصلا آمده اند تا از همین رانت ها استفاده کنند تا به مطامع خود برسند! به همین علت مخالف این طرح و هر طرحی که در راستای شفافیت است بوده و از هر راهی برای کنار زدن آن در مجلس استفاده می کنند.

حال با شفافیت آرا اگر نماینده ای بداند که زیر ذره بین نگاه مردم قرار دارد آیا در رای دهی همه جوانب را نمی سنجد؟

آیا با شفافیت آرا مردم می گذارند نماینده ای در مسند قدرت بماند که اشتباهات خود را در رای دهی تکرار کند و یا به میل شخصی خود با قانونی موافق یا مخالف باشد نه منفعت مردم؟

آیا با شفافیت آرا نماینده ای می تواند برخلاف ژست نه به سیاسی بازی در مجلس سیاسی بازی کند؟

آیا با شفافیت آرا نماینده ای می تواند در سطح جامعه موافقی مخالف باشد یا مخالفی موافق؟!

همه این موارد دلیلیست برای اینکه شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی درست در راستای ساخت مجلسی مردمی است. بدانید نمایندگانی که از این طرح حمایت کنند و به آن رای بدهند نمایندگان واقعی مردم برای احقاق حقشان در مجلس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.