رایتل خوب یا بد؟!

ارسال شده در: یادداشتها 1391/11/27

با چند سوال شروع می کنم!

کامپیوتر خوب است یا بد؟ تلفن خوب است یا بد؟ تلویزیون خوب است یا بد؟ ویدیو خوب است یا بد؟ یخچال خوب است یا بد؟ دوربین خوب است یا بد؟!

شما چه فکر می کنید آیا وسایل بالا و مانند آن خوب هستند یا بد؟ اصلا چگونه باید خوب یا بد بودن آن را مشخص کرد؟ نمی شود گفت چون ممکن است کودک خود را در یخچال حبس کند پس یخچال اَخ است بد است! می شود؟ نمی شود گفت چون هرفردی می تواند از کامپیوتر استفاده ی خلاف کند باید نابود گردد! می شود؟ نمی شود گفت چون ویدیو زمانی جرم بود نباید مورد استفاده قرار گیرد. این تفکر هر فردی نسبت به ابزار است که ممکن است آن را بد جلوه دهد وگرنه ابزار باید در خدمت افراد باشند.

متاسفانه در چند سال اخیر هر فردی با دست آویز قرار دادن دین و البته آنچه خود از دین برداشت می کند چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی آشوبی به پا می کند که بمب اتمی آمریکا با ژاپن نکرده است! هم اکنون هم رایتل! رایتلی که مژده دهنده ی نسل سوم خطوط همراه است. که البته کار آن در ایران چندسالی به وسیله ی مسئولینی که بار علمی بسیار بالایی دارند(!) به تعویق افتاد؛ چنانچه در حال حاضر دنیا پذیرای نسل چهارم و پنجم خطوط همراه هستند! ما اندر خم نیم کوچه ایم!

امروز به وسیله ی دوست خوبم مسعود فاطمی با سایت پربار saraberightel.com آشنا شدم! سایتی که با قرار دادن چند شعر و مطلب، رایتل که خیر، بلکه نسل سوم، چهارم و الی آخر خطوط همراه را اژدهای خانمان برانداز ترسیم کرده است که قصدنابودی نسل بشر آن هم تنها در ایران را دارد.

جالب است در ابتدای مطلبی در این سایت، نویسنده که سبک ادبیاتی و نوشتاری اش معلوم است فردی به قول خودمان پُرپیمون است البته کارشناس هم هست! استفاده تکنولوژی را غیر قابل انکار دانسته و با سوالاتی که از مخاطب می کند آب پاکی را بر دستان مبارک مخاطب می ریزد و به قولی هم حرف در دهان مخاطب می گذارد. و در انتها می آورد:

تأکید می‌کنم که ما مخالف ابزار ارتباطی نیستیم اما معتقدیم که باید دانست که کانونهای گرم بعضی از خانواده ها که به سردی می گراید ریشه در تسلیم شدن محض در مقابل بعضی از این ابزار دارد. باید از خود پرسید که چرا باید جوانان و نوجوانان ما قربانی زیاده خواهی و آمال و هوس های سرمایه داران شوند؟

باید ترسید از اینکه مبادا روزی یکی از عزیزان ما به هر دلیل قربانی تصمیم های نادرست پول پرستان شود. با ورود رایتل به درون خانواده ها دیگر نمی توان برای کودکان خردسال خود قصه شنگول و منگول و حبه انگور را تعریف کرد زیرا ما به اسم تکنولوژی و ارتباط تصویری، خودمان اجازه ورود ابزاری را به درون خانه داده ایم که می تواند گرگهای به مراتب درنده تری را نه تنها به جان کودکانمان  بلکه به جان تمام افراد خانواده بیندازد. غنچه های زندگی ما حق شکفتن دارند بیایید مانع شکفتن آنها نشویم.

به پاراگراف اول توجه کنید! ایشان مخالف ابزار ارتباطی نیست اما…(این اماش مهمه) تسلیم شدن محض در مقابل ابزارها را عامل سردی کانون گرم خانواده میداند! اینجا از آقای کارشناس باید پرسید مگر همه ی افراد استفاده کننده از تکنولوژی تسلیم محض ابزار می شوند؟ پس اگر اینطور است شما برای چه از موبایل، کامپیوتر، تلویزیون،دی وی دی و… استفاده می کنید؟ اینها همه ابزار هستند و با تعریفی که شما داشتید حال همه تسلیم این ابزار هستند و نباید از آن استفاده کنند! در پاراگراف دوم هم مثل اینکه این کارشناس ارجمند علاقه بسیاری به داستان شنگول و منگول دارند!

جوانهایی مثل من و نسل بعد از انقلاب و مخصوصا دهه شصتی ها (یه تبلیغی هم برای دهه شصتی ها کنیم دیگه 😀 ) شاهد پیشرفت بسیار سریع در زمان خود بودیم به صورتی که تقریبا نسل ما تکنولوژی را در کمترین زمان لمس کرده و تقریبا با آن آشنایی دارند! در همین دوران بود که سیاست گذاری غلط برخی مسئولین باعث پسرفت ایران اسلامی و عزیزمان شده است. یکی از مثال هایی که می توان در فضای سایبر از این سیاستگذاری غلط به چشم دید سبک فیلترینگ سایتها با استفاده از استانداردهای غلط است که خود مسئولین نیز به آن اعتراف کرده اند! چنین سیاستگذاری اگر در مورد نسل جدید هر تکنولوژی ادامه یابد قطعا باید فاتحه ی پیشرفت را خواند!

حرف آخر و جمع بندی:

پیشرفت و تکنولوژی برای تمام افراد و برای زندگی راحت است. منع کردن یک عده از تکنولوژی هیچ وقت باعث توقف پیشرفت نشده و تنها ممکن است استفاده ی آن را به تاخیر بیاندازد. حال که نسل سوم خطوط همراه، آن هم با نام رایتل آمده به جای درست کردن غول خبیث از آن و به چالش کشیدن خانواده ها با این گفتار که صد البته زیانش بیشتر از استفاده ی آن است بیاییم فرهنگ درست استفاده کردن را به نسل جدید بیاموزیم که هزار برابر ذهن و عقل بازتری نسبت نسل های پیشین دارند.

هیچ وقت برای فرهنگسازی دیر نیست. این را یادتان باشد…

15 thoughts on “رایتل خوب یا بد؟!

 1. سلام . مطلب جالبی بود بنظرم ؛
  این فیلترینگ و … تا کی میخوان ادامه بدن ؟ اینترنت که قرار نیست یک محیط بسته باشه ، مسلما اینجور کارهای مجازی که کاربرای متفاوتی داره و ممکنه هر کاری بکنن رو نمیشه محدود کرد ! مگه تو کشورای دیگه بچه های مردم استفاده نمیکنن ؟ خب اونا والیدینشون نظارت دارن دیگه ، اینجا هم میتونن هر کسی خواست اینترنت فیلتر دار استفاده کنه !
  اینا بهانه است عزیز جان ، مسئله چیز دیگه ایه !
  هر کسی یک استفاده ای از اینترنت میکنه ، یکی کار فنی داره ، یکی استفاده تفریحی داره ، یکی درآمد کسب میکنه و …
  حالا چون چند نفر مثلا در فلان سایت کار سیاسی کردن یا فلان سایت که مرجع عکسه توش عکسای نا مناسب هم ممکنه آپلود بشه و … باید فیلتر بشن ؟!
  ای کاش یکی جواب مردم رو با منطق و درست حسابی بده نه با توجیه ! بارها اومدن تو رسانه ها مسئولین مربوطه و فقط توجیه کردن اون هم با منطقی که فقط خودشون قبول دارن نه مردم !

 2. سلام .
  من با نظر کسی کاری ندارم ولی رایتل یک وسیله ازتباطی و مثل اینترنت جنبه های خوب و بد داره چه خوبه ما بجای این که مردم را محدود کنیم بیاییم با فرهنگ سازی جلوی استفاده نا درست از این فناوری را بگیرم.
  بازم میگم من به نظر همه احترام قائلم.

 3. سلام
  من مدتهاست که از نرم افزاری مشابه رایتل برای برخی ارتباطاتم استفاده می کنم
  وبرای مسئولین وب سایت که خو را متولی مبارزه بارایتل می داند پیام فرستادم که این کار
  شما در بهترین حالت دیر موقع است واصولا با تکنولوژی نمی شود مبارزه کرد ومایک تبلیغات رایگان برای ان راه انداخته ایم وتمام این حرف ها در نهاینت به نفع این شرکت است.
  ووظیه ما کارفرهنگی است واگر قرار برمنع است ودیدن جنبه منفی؛ اینترنت وعکاسی وفیلمبرداری وتلفن همراه و…همه کارکردهای منفی دارند
  مشکل انست که ما جبهه فرهنگی را خالی کرده اییم چون کار در اینچبهه هزینه بدار است امده ایم فیسبوک و پلاس راتحریم کرده ایم ولی هرگز از طرح های ملی تحت وب در حد ملی حمایت نمی کنیم وتنها به شعار بسنده می کنیم وهمه هم می دانیم که امروز حتی یک نوجوان بخوبی روش های دور ردن را بلد است امروز ابزارهایی که کارکرد ضد فرهنگ دارند بروز هستند ولی م که داعیه فرهنگ داریم دیگر حالی برای ترویج فرهنگ نداریم….
  اما جنبه منفی مقاله شما این بخش است(متاسفانه در چند سال اخیر هر فردی با دست آویز قرار دادن دین و البته آنچه خود از دین برداشت می کند چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی آشوبی به پا می کند که بمب اتمی آمریکا با ژاپن نکرده است! )
  این نوشته وامثال ان تمام محسنات نوشته شما واعتبارعلمی بودن یک نوشته را مخدوش می کند بهتر است حریم نوشته را حفظ واز ورود به مباحث وحرف هایی که در حد نگاشته ما نیست ونوشته مفید را به یک نوشته زرد وسخیف و توهین امیز همراه با تماثیل غلو امیز؛ مبدل می سازد خودداری کنیم.

  1. سلام دوباره
   خوب باید دید چه کسانی از این فرهنگ غلط سود می برند. افرادی خاص دایه دار تغییر شدند اون هم از طریق کار غیر اصولی.
   در مورد نوشته ی بنده که شما نشان کردید باید گفت به هیچ وجه قصد توهین وجود نداره. اما واقعا افراد که دعوی دین دارند از این طریق دارند به مقاصدشون میرسن. بحث مرجع تقلید و فتوا وجود داره اما نه به این صورت که این افراد ازش برداشت می کنند.
   برای مثال سوالهایی که از مراجع در زمینه های غیر تخصصی خودشون پرسیده میشه جواب را هم داخل سوال قرار می دهند و سرآخر چیزی که بدست می آید همان جوابی است که سوال کننده میخواد.این رو به عینه دیده ام! این مورد خیلی مهمه و در دراز مدت هم فتواهای مختلف دیگر اگر هم با علم بر موضوع داده بشه زیاد مورد توجه قرار نمیگیره. این از جهتی کمرنگ کردن علما در مسائل روزمره جامعه است.
   در مورد وبسایت
   ساخت چنین وبسایتی به طور حتم کار ساده ای است که با جمع اوری نظرات مختلف روانشناسان و…. در صدد تغییر دیدگاه مردم هستند. اما به این نکته توجه نکردند که با این کار چه به روز خانواده ها میاد که از الان باید در مورد تکنولوژی که حتی اسمش را هم نشنیده اند حساس باشند تا مبادا اینکه فرزندان به وسیله ی اون به خطا برند!
   صرف تکنولوژی فاسد نیست و فرد رو به فساد نمی کشونه؛ این استفاده ی افراد است که ممکنه تغییر کنه…
   اما سر آخر به همون جمله ی قرمز بنده میرسه که باید انجام بشه. اون هم از راه درست نه مثل دیگر کارها!!

 4. فقط انرژی هسته ای حق مسلم ما نیست ، بلکه در اختیار داشتن و استفاده صحیح از تکنولوژی روز دنیا نیز حق مسلم ماست

 5. سلام
  بهترین نکته مطلب شما حرف قرمز اخرتان بود وبرای همین آن را پبلاس کردم
  پیشنهاد می کنم مطلبتان را ویرایش کنید…

  1. سلام سید عزیز
   ممنون ازتون.اگر شبهه ای در مطلب است بفرمایید تا بنده، رفع یا ویرایش کنم.

 6. سلام
  من فرصت این که متن رو کامل بخونم رو نداشتم

  فقط میخواستم نظرمو بگم الان یه فرصتی به وجود اومده که ما بتونیم پیشرفت کنیم و ارتباطات قوی تری رو با هم دیگه برقرار کنیم و همچنین سرعت اینترنت بالاتر از طریق موبایل رو تجربه کنیم .

  نامه های یه سری از مراجع رو هم خوندم که فرموده بودند این تکنولوژی باعث ایجاد آسیب بین جوانان میشه حرف بی ربطی نیست ولی خب خیلی از ما هم باید جنبه استفاده از این امکانات رو داشته باشیم و یا حداقل سعی کنیم خودمون رو اصلاح کنیم این دلیل نمیشه که بیایم جلوی این فرصت خوب رو بگیریم.
  ولی خب نمیشه گفت که همه هم از این ابزار برای نیت های منفی استفاده می کنند

  1. ممنون حسام عزیز
   بله این مطلب هم گویای همین پیام بود!

 7. سلام
  بابا اینا عمدا این کارارو باما میکنن چون برا خودشون بد میشه,اینام همه سیاست خودشونه که به اسم دین میخوان جلوی پیشرفت کشور مارو بگیرن که مبادا کارایی که کردن روبشه..اینا اگه دین داشتن اینجوری قحطی تو مملکت نمینداختن..مثلا حکومتمون حکومت عدل علی..
  ماهرچی جلوتر میریم عقب مونده تر میشیم تو علم و تکنولوژی..
  خوشا بحال کسایی که نو ایران نیستن و ازاین تکنولوژیا کیف دنیارو میبرن..

 8. سلام. با دیدن این سایت دیگه واقعا امیدم رو از یک جماعتی بریدم! جای هیچ تعجبی نیست که تا 100 سال بعد هم در همین نقطه درجا بزنیم، اینکه دشمنان فرضی که بیکار نشستن و نقشه میشن تا تک تک ما رو فریب بدن رو رسوا کنیم (مثل رایتل لعنت ا… علیه). ظرفیت قبول یک ابزار تکنولوژیک ساده رو ندارن – چه خیال ها داشتیم!

 9. واقعا بابت این مطلب از شما ممنونم. چند وقتی دلم یک مقاله ی خوب برای به اشتراک گذاشتن در این مورد خاص یعنی رایتل و حکم آقای مکارم شیرازی میخاست. امیدوارم لااقل ایندفعه منتظر نباشیم تا کسی کاری برایمان بکند و خودمان به فکر خودمان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.