دمشق (شام) قبل از ظهور

ارسال شده در: مهدویت 1390/02/24

در آخرالزمان و قبل از ظهور صاحب الزمان(عج) در مناطق مختلفی اتفاقات خاصی رخ می دهد که بیشتر آن در مناطق اسلامی است. مهمترین دلیل به وجود آمدن این اتفاقات طبق فرمایش رسول اکرم(ص) چیزی جز فاصله ی زیاد مسلمانان از اسلام واقعی نیست.

شام نیز جزو سرزمین هایی است که در این میان، دستخوش تغییرات می شود. منطقه ی شام درگذشته شامل سوریه، لبنان، اردن و فلسطین بوده، و همچنین به پایتخت سوریه که هم اکنون دمشق نام دارد نیز گفته می شد.

یکی از مهمترین اتفاقاتی که برای شام (دمشق، سوریه) می افتد، تسلط سفیانی بر آن است. پس از تسلط اولیه و تحت فرمان در آوردن شام، جنبش سفیانی شروع می شود و پس از نبرد با ترک ها وارد عراق خواهد شد (پیش تر در جنبش سفیانی توضیح داده شد). اما اتفاقات دیگری که زمینه ساز جنگ ها و نزاع ها و بعد تسلط سفیانی بر سوریه است، دارای نکاتی بسیار مهم هستند که در زیر گفته می شوند:

  • پدید آمدن فتنه ای برای مسلمانان و استیلای روم و ترک (یعنی غربیها و روسها یا ترکها بر آنان)
  • به وجود آمدن فتنه ی خاصی در سرزمین شام که باعث اختلاف، ضعف و تنگناهای اقتصادی می گردد.
  • کشمکش و درگیری بین دو گروه اصلی قدرتمند شام.
  • زلزله ی دمشق و ویرانی سمت غربی مسجد شهر و بعضی از گوشه های آن.
  • درگیری 3 نفر از سران، بر سر قدرت در شام (ابقع و اصعب، سفیانی)و چیره شدن سفیانی بر آنان و استیلای وی بر سوریه و اردن و یکپارچه شدن منطقه، تحت فرمان او.
  • ورود نیروهای بیگانه به سرزمین شام.1

فتنه ی بزرگ در شام

فتنه ای که در روایات بر آن تاکید شده، فتنه ای بسیار بزرگ است که سراسر جوامع مسلمان را در بر می گیرد اما در شام بسیار برجسته و طولانی است. به صورتی که هرگاه تصور شود پایان یافته از سویی دیگر سر در می آورد. در احادیث آمده است: قائم(عج) ظهور نمی کند مگر پس از آن که شام را فتنه و آشوبی فرا گیرد که مردم، راه نجاتی از آن نداشته باشند!

از حضرت محمد(ص) روایت شده است که فرمودند: دیری نپاید که به مردم شام، دینار و پیمانه ای نرسد. پرسیدیم این امر از طرف کیست؟ فرمودند: از جانب رومیان! آنگاه اندکی سکوت کرد، سپس فرمود: در آخرالزمان خلیفه ای آید که به مردم اموال بسیار کمی دهد که به حساب نیاید.2 در اینجا صحبت از رومیان شد که در مطالب قبلی نیز به توضیحاتی در مورد رومیان پرداختیم. رومیان همان غربیان هستند.

زمین لرزه ای در شام و ورود سفیانی

علی کورانی در کتاب عصر ظهور3 در مورد این زمین لرزه چنین نوشته است: “برخی روایات محل وقوع زلزله و حتی زمان آن را مشخص می سازد و بیانگر آنند که این حادثه، در هنگام اختلاف دو گروه بر سر قدرت اتفاق خواهد افتاد. در احادیث از این حادثه با کلماتی چون تکان شدید، فرو رفتن و زلزله یاد کرده اند”.

امیرالمومنین علی(ع) می فرمایند: وقتی دو گروه نظامی در شام اختلاف کنند، نشانه ای از نشانه های الهی آشکار می شود. پرسیدند: ای امیرمومنان آن نشانه چیست؟ فرمود: زمین لرزه ای در شام که صدها هزار نفر در اثر آن هلاک گردند و خداوند آن را رحمتی برای مومنان و عذابی برای کافران قرار دهد. در آن هنگام، نظاره گر سوارانی با اسب های سفید4 و درفشهای زرد باشید که از مغرب زمین روی آورند تا وارد شام شوند. این حوادث با مصیبت بزرگ و مرگ سرخ همراه شود. پس بنگرید فرو رفتن روستایی از دمشق را که به آن حرستا گویند. آنگاه فرزند جگرخوار (سفیانی) از سرزمین خشکیده خروج کرده و بر منبر دمشق قرار گیرد، پس از آن در انتظار خروج مهدی باشید.5

و همچنین می فرمایند: سفیانی روز جمعه خروج می‌کند و بر فراز منبر دمشق، قرار می‌گیرد و آن نخستین منبری است که او صعود می‌کند، خطبه می‌خواند، و مردم را به جهاد فرمان می‌دهد، و از آنها بیعت می‌گیرد که هرگز با او مخالفت نکنند چه مطابق میلشان باشد چه نباشد.6

در فرمایشات امام علی(ع) به خروج پرچم های زرد و بعد خروج سفیانی اشاره شده است. بعد خروج پرچم های زرد اهالی شام از سفیانی برای جنگ و برخورد با آنان دعوت می کنند. سفیانی نیز پذیرفته و به یکی از مناطق دمشق به نام حرستا وارد شده و گروهای متعددی از طرفداران وی نیز به او ملحق می شوند. در روز جمعه نیز سفیانی برای اولین بار بر منبر مسجدی در دمشق قرار می گیرد و مردم را دعوت به جهاد می کند و افراد بسیاری نیز با او بیعت می کنند.7

نزاع اصعب(اصهب) و ابقع بر سر قدرت و تسلط سفیانی بر آنان

اصعب و ابقع نیز دو چهره ی قبل از ظهور هستند که بر سر قدرت در شام با یکدیگر به نزاع می پردازند، اما هیچکدام بر دیگری غلبه نمی کند. در این زمان سفیانی از فرصت استفاده کرده و آنان را از میان بر می دارد. امام باقر(ع) می فرمایند: در آن سال همه سرزمین های اسلامی که در سمت غرب قرار دارند، دچار اختلاف شدید می شوند. نخستین سرزمینی که ویران می شود شام است. در آنجا 3 گروه یعنی طرفداران اصعب، ابقع و سفیانی با یکدیگر اختلاف کنند.8

آنچه در منابع و روایات آشکار است درگیری بین سفیانی و ابقع و اصعب در محلی به نام قرقیسیا که در مرز سوریه، عراق و ترکیه است رخ خواهد داد. پس از پیروزی سفیانی بر آنها، وارد سوریه شده و زمینه ی حکومت خود را آماده کرده و خود را برای حمله به دیگر مناطق آماده می کند. امام باقر(ع) می فرمایند: منتظر بانگ سفیانی باشید که به طور ناگهانی از دمشق شنیده می‌شود، در این بانگ، فرج عظیمی برای شماست، زیرا که این بانگ نویدبخش پیروزی بزرگ شماست.منظور از پیروزی بزرگ در این روایت ظهور حضرت حجت امام مهدی(عج) است که با خروج سفیانی محقق می شود و هرچه به جلوتر برویم به ظهور حضرت نیز نزدیک تر می شویم.

_____________________________

1-عصر ظهور ص106 حوادث شام پیش از خروج سفیانی

2-بحارالانوار ج51 ص92

3-نوشته ی علی کورانی

4-منظور از اسبهای سفید اسبهای ابلق(شی سیاه و سفید) غربی هاست که گوش های آنها بریده شده و وسیله ی سواری آنهاست-ابزار نظامی که بر آن سوار می شوند.

5-بحارالانوار ج52 ص253

6-الزام الناصب ص198

7-الزام الناصب ص180

8-بحارالانوار ج52 ص212

9-غیبت نعمانی ص142

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.