دجال را بهتر بشناسید

ارسال شده در: مهدویت 2011/04/29

از نشانه های ظهور خروج دجال است. دجال به معنای دروغگو و حیله گر است، کسی که مردم را به وسیله ی دروغ و حیله گمراه می کند. در تاریخ، دجال های بسیاری وجود داشته اند، اما دجالی که در آخرالزمان خروج می کند جدای آنهاست و به نوعی سرآمد همه ی آنهاست و فتنه و حیله ی او بزرگتر است. خروج دجال نشانه ی ظهور و یا شروع قیامت است.1

با توجه به روایات از دجال ها به فراوانی نام برده شده که تعداد آنها در برخی از روایات آمده است. از تعدد دجال در روایات به عنوان چند شخصیت و همینطور یک شخصیت واحد می توان این نتیجه را گرفت که قبل از دجال حقیقی، حیله گران و دروغ گویانی خواهند آمد که مردم را با دروغ و حیله گمراه می کنند. اما بعد از این حیله گران، دجال حقیقی که سر آمد تمام دجالان است می آید و مردم را به گمراهی می کشاند!

دجّال شخص یا شخصیت

یکی از موضوعاتی که امروزه با توجه به روایات به آن توجه می شود این است، آیا دجّال شخص و دارای تفکر و قابلیت گمراهی است؟ و یا شخصیتی دست پرورده ی انسان و وسیله ای برای گمراهی است؟ حال با وجود این موضوع، بحث دجّال نمی تواند فقط حول یک فرد باشد و انتظار ما برای خروج دجّال به عنوان نشانه ی آخرالزمانی و قیامت، خروج انسان و یا هر موجود زنده ای باشد که قدرت تفکر و تعقل دارد. این بحث را در همین مطلب در قسمت دجال یا فراماسون پی می گیریم.  

دجّال در اسلام

دجال به عنوان یک شخصیت آخرالزمانی و یکی از نشانه های ظهور حضرت قائم(عج) در اسلام مورد توجه قرار گرفته و احادیث و روایات مختلفی برای آن از زبان پیامبر(ص) نقل شده است. تعدد این روایات در منابع سنی خیلی بیشتر از منابع شیعی است. یا از نگاه دیگر در منابع شیعی به مساله ی دجال به صورت کامل پرداخته نشده است، و روایات زیادی از آن نداریم! 

توصیف دجّال در روایات اسلامی

او دارای قدرت عجیب و تاثیر گذاری است. چشم راست او پوشیده شده و چشم چپ او در وسط پیشانی او قرار دارد و مانند ستاره ی صبح می درخشد. چیزی در چشم او وجود دارد که گویی آمیخته به خون است. داخل دریا می شود، آفتاب با او می گردد، همواره کوهی از طعام و نهری از آب با اوست. آسمان به دستور وی باران می دهد و زمین گیاه می رویاند، اختیار گنج های زمین با اوست، مرده را زنده می کند و صدای بلندی که تمام جهانیان آن را می شنوند می گوید: من خدای بزرگ هستم که شما را آفریده و روزی رسان هستم، به سوی من بشتابید.2

زمان خروج دجّال

حضرت امیرالمومنین علی(ع) در پاسخ به سوال صعصعة بن صوحان که پرسید: چه زمانی دجال خروج می کند؟ فرمودند: برای خروج دجال نشانه ها و علایمی است که دسته دسته هر کدام پس از دیگری روی خواهد داد. میخواهی تو را آگاه سازم؟ پاسخ داد: آری ای امیرمومنان. فرمودند: پس بخاطر بسپار و حفظ کن که این علایم و نشانه های آن است؛ هنگامی که مردم راه و رسم و فرهنگ و معنویت نماز را نابود ساختند و به پوسته ی آن قناعت کردند، ویژگی امانت داری را ضایع ساختند، دروغ پردازی را روا شمردند، ربا خوارگی و ربا را مباح دانستند، رشوه دادند و گرفتند، دین به دنیا فروختند، سفیهان و کم خردان را به اداره ی امور جامعه گذاشتند، قطع رحم کردند، هواهای دل را پیروی کردند، ریختن خونها را آسان کردند، هنگامی که بردباری ناتوانی شمرده شد، بیدادگری باعث افتخار شد، زمامداران فاجر و بدکار شدند، وزیران ستمکار شدند، ماموران و مجریان عدالت خیانت پیشه کردند، گویندگان و قاریان قرآن به فسق و گناه روی آوردند، شهادت های دروغین در جامعه پدیدار شد، کارهای ناپسند و تهمت تراشی ها و گناهکاری و تجاوزگری علنی گردید و….3 و مسائل مختلف دیگر که از زبان امیرالمونین علی(ع) نقل شد، و شامل تمام بعدهای جامعه ی اسلامی و غیر اسلامی است که نشانه، یا بهتر بگوییم، “باعث” خروج دجال می شوند.

دجّال در مسحیت

دجّال مختص اسلام نیست و ریشه ی آن را باید در کتاب مقدس مسحیت جست و جو کرد. واژه دجّال در کتاب مقدس به کرار آمده است و از دجال به عنوان ضد مسیح یاد می کنند. کسی که خروج می کند و ادعای خدایی کرده و یا خود را به عنوان مسیح معرفی می کند که آن را میتوانید در عهد جدید رساله یوحنا جست و جو کنید.

دجّال و فراماسون

طبق توضیحات بالا ” توصیف دجال و دجال شخص یا شخصیت” و حدیثی از امام علی (ع) در مورد دجال که می فرمایند: او چشم راست ندارد و چشم دیگرش در پیشانی اوست و مانند ستاره صبح می‌درخشد. چیزی در چشم اوست که گویی آمیخته به خون است، وی در یک قحطی سخت می‌آید و بر الاغ سفیدی سوار است.4

نظر شما را به یکی از نمادهای فراماسون جلب میکنم. این نماد که چشم جهان نما نام دارد را میتوان یکی از نزدیکترین صورت عینی فرمایش حضرت علی(ع) دانست. به تصویر زیر دقت کنید.

سرانجام دجّال

در برخی از روایات که از اهل بیت(ع) نقل شده است، دجال به وسیله ی حضرت مهدی (عج) و یارانش کشته می شود و در برخی دیگر و همچنین نقل انجیل، سرانجام دجال به دست عیسی مسیح(ع) در کنار دروازه ی لد در منطقه شام به هلاکت میرسد.

______________________________

1-موعودنامه ص318 دجال

2-بحارالانوار ج52 ص194

3-کماالدین ج2 ص525 و 526

4مهدی موعود ص 965

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.