خدا نیست مگر …

ارسال شده در: گوناگون 2022/02/06

با دیدن یک فیلم و طرح یک استدلال در آن این سوال در ذهنم شکل گرفت که چگونه می توان این همه نشانه را از وجود خدا نادیده گرفت و اثبات آن را به شرط ابزار باورکرد! فیلم Contact یک فیلم علمی تخیلیست که در سال 1997 میلادی ساخته شده؛ در این فیلم یکی از نظریه های خدا ناباوران بر نفی وجود خدا که بارها از زبان افراد مختلف شنیده اید به تصویر کشیده شده است.

از این دست فیلم ها در سال های اخیر بسیار ساخته و مورد توجه قرار گرفته است. که از برجسته ترین آنها می توان به سری فیلم های کمپانی مارول اشاره کرد که همگی ما بدلیل جذابیت های بصری و فیلمنامه آنها را دنبال می کنیم. دنیایی بزرگ با موجودات متنوع و خداهای قدرتمند که همگی آنها در کنار هم کار خدای واحد را انجام می دهند. حتی برای کنترل زمان و منحرف نشدن خط زمانی سازمان هایی در نظر گرفته اند!

میزان و ترازوی تایید یا رد وجود خدا در منطق این افراد علم است! همان علوم ناقصی که بارها و بارها تغییر، نقض یا به کلی رد شده؛ و تنها دلیل آن نیز برداشت ذهنی دانشمندان از قوانین حاکم بر جهان هستی است. این نظریه می گوید: خدا وجود ندارد به این علت که نشانه و رد پایی از خود در جهان هستی باقی نگذاشته است! زیرا دلیل به وجود آمدن هریک از اجزای جهان هستی، مربوط به فعل و انفعالات شیمیایی و علوم مرتبط با ریاضی و فیزیک است.

اما پاسخی برای چگونگی به وجود آمدن قوانین حاکم بر جهان هستی ندارند. مگر با تایید وجود قدرتی برتر که توانسته تمام هستی را ذیل قوانینی که دانشمندان تنها کاشف آنند تدبیر کند! بی دلیل نیست که خداوند در قرآن بسیار بر واژه تفکر و تعقل تاکید دارد. بی دلیل نیست که در احادیث و کتب روایی ما تفکر در نشانه ها و تفکر در خلقت مساویست با عبادت خدای متعال!

در ادامه گفت و گو دکتر النور و پالمر جاس در فیلم Contact درباره اثبات وجود خدا را خواهید خواند.

+آکُوم ریزر. چیزی در موردش شنیدی؟
-هاکوم ریزر!
شبیه یه فیلم خفن به نظر میاد.
+نه بابا، آکوم ریزر یه اصل اساسیِ علمیه که میگه در شرایط مساوی، ساده ترین توضیح، باید درست ترین توضیح باشه
-بنظرم منطقی میاد
+حالا پس کدوم احتمال بیشتره؟ یک خدای قدرتمندِ راز آلود که جهان رو خلق کرده و بعد تصمیم میگیره که هیچ رد پایی از وجود خودش به جا نگذاره… یا این توضیح ساده که اصلاً از اول وجود نداشته و ما اختراعش کردیم! پس بنابراین لازم نیست ما اینقدر احساس تنهایی و کوچیکی بکنیم.

-نمی دونم! نمی تونم تصور زندگی کردن در جهانی که خدا توش وجود نداره رو بکنم. نه…اصلاً نمی خوام که اینطور تصور بکنم.
+از کجا می دونی که داری خودت رو فریب نمی دی؟ منظورم اینه که یکی مثل من نیاز به اثبات کردن داره تا یه چیزی رو قبول کنه
-اثبات کردن؟
-پدرت رو دوست داشتی؟
+چی؟
-پدرت، دوستش داشتی؟
+آره، خیلی زیاد
-اثباتش کن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.