حوادث مصر در دوره قبل از ظهور

ارسال شده در: مهدویت 1390/02/21

با توجه به اینکه ما در زمانی قرار داریم که کشورهای مسلمان از جمله مصر در صدر اخبار و رویدادهای جهان قرار دارند، بر آن شدم که تعدادی از روایات و وقایعی که قبل از ظهور و در زمان ظهور اتفاق می افتد را بیان کنم تا با صحت روایات و بر حق بودن دین اسلام و ائمه(ع) بیشتر آشنا شویم.

روایات متعددی در مورد مصر و حوادث آن در دوران قبل و پس از ظهور از پیامبر(ص) و ائمه(ع) ذکر شده است، این روایات در بردارنده ی بشارتهایی برای فتح مصر، توسط مسلمانان و همچنین حمله و غلبه ی غربی ها بر مصر و  زمان ظهور است.

روایتی در بحارالانوار آمده که به این صورت است: پیش از سفیانی، مصری و یمنی خروج و قیام می کنند.1 در روایتی دیگر آمده که او قبل از ورود غربی ها مردم را به سوی آل پیامبر(ص) دعوت می کند؛ بدین صورت که وقتی اهل مغرب به مصر هجوم می آورند فرمانروایی سفیانی نیز تشکیل می شود، ولی قبل از آن شخصی مردم را به سوی آل پیامبر(ص) دعوت می کند.2

کشته شدن فرمانروای مصر

کشته شدن فرمانروای مصر بدست مردم آن کشور نیز یکی از علائم ظهور است.3 یکی از نکته های قابل توجه این است که به علت انقلابی که در مصر صورت می گیرد، مردم، سرنوشت کشور را در دست گرفته و برای فسادها و کشتارهای مردم توسط فرمانروای مصر، او را می کشند. این نکته در اینجا مشخص است و دور از عقل هم نیست.

با کشته شدن فرمانروای مصر توسط مردم، یک یا چند سپاه وارد مصر می شوند، که می توان از روایات قبلی فهمید این سپاه، سپاه غربی است. کشته شدن فرمانروای مصر، با کشته شدن فرمانروای شام توسط مردم آن همزمان است.

 غرب یا مغرب؟!

در کتاب غیبت شیخ طوسی در ص 278 که از قدیمی ترین و معتبرترین منابع شیعی است روایتی وجود دارد که در آن اهل غرب گفته شده نه اهل مغرب و صاحب بحارالانوار و بشارةالاسلام نیز روایت را از او نقل کرده اند. در مورد ورود غربی ها، عمار یاسر گفت: دولت اهل بیت پیامبرتان در آخرالزمان بر قرار شود و دارای نشانه هایی است… اهل غرب به سوی مصر حرکت کنند. ورود آنها به مصر علامت سفیانی است.

گفتن این نکته خالی از لطف نیست که ظهور حضرت مهدی(عج) چند ماه بعد از خروج سفیانی اتفاق می افتد. بنابراین، ورود نیروهای غرب به مصر یا در سال ظهور و یا نزدیک به آن واقع می شود.

 اهرام مصر

امام علی(ع)می فرماید: حضرت مهدی(عج) در دو هرم از اهرام مصر، گنجینه ها و ذخائری از دانش و غیر دارد.4

از قول احمد بن محمد شعرانی، یکی از فرزندان عمار یاسر، از محمدبن قاسم مصری آمده است که پسر احمد بن طولون، 1000 کارگر را به مدت 1 سال برای جستجوی در ورودی هرم بکار گرفت. آنان به سنگی مرمر برخوردند. پشت آن در، ساختمانی قرار داشت، اما نتوانستند در ساختمان را باز کنند. تا اینکه کشیشی مسیحی از حبشه، نوشته ی سنگ که از طرف یکی از فراعنه ی مصر بود را خواند:”من اهرام و ظرف های سفالی را ساختم و این دو هرم را بنا نهاده و گنجها و ذخائر خود را در آن به ودیعت نهادم“. ابن طولون گفت: این چیزی است که هیچ کس جز قائم آل محمد(ص) چاره ی آن را نمی داند. سپس آن تخته سنگ را بجای خود نهاد.5

نقش مصر در حکومت مهدی(عج)

مصر طبق روایاتی که از پیامبر(ص) و ائمه(ع) نقل شده است محل و پایگاه تبلیغاتی حضرت ولی عصر(عج) است. عبایه از امیرالمومنین علی(ع) چنین نقل می کند: شنیدم امیرالمونین علی(ع) فرمود: در مصر منبری بنا کنم و دمشق را ویران سازم و یهود و نصاری را از تمام شهرهای عربی اخراج و با این چوب عرب ها را برانم. راوی می گوید: گفتم: بگونه ای خبر می دهید که گویا پس از مرگ زنده می شوید؟ حضرت فرمود: هیهات! ای عبایه، واقعا به خطا رفتی! مردی از تبار من چنین خواهد کرد.6

 طبق این روایات میتوان به این نتیجه پی برد که جنگ ها و مخالفت هایی بر ضد حاکم و فرمانروای مصر صورت می گیرد که همین امر باعث به وجود آمدن جوی ناخوشایند در این کشور می شود که با مداخله ی غربیان بیشتر می شود. نکته قابل توجه در روایت بالا از امام علی(ع) و روایت هایی مشابه این است که حضرت مهدی(عج) زمانی وارد مصر می شود که انقلاب مردمی مصر به نتیجه رسیده باشد و در گفته ی امام علی (ع) که “در مصر منبری بنا کنم” می توان به استقبال مردم، از امام عصر(عج) و همچنین پایگاه تبلیغی ولی عصر(عج) پی برد.

—————————————–

1-بحارالانوار ج52 ص210

2-بحارالانوار ج52 ص208

3-بشارةالاسلام ص175

4-کمال الدین ص564

5-کمال الدین ص564

6-بحارالانوار ج53 ص60

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.