حسین بن روح نوبختی سومین نائب امام زمان (عج)

ارسال شده در: مهدویت 1390/03/20

حسین بن روح نوبختی به وسیله ی محمد بن عثمان و با دستور صاحب الزمان (عج) قبل از وفات به جانشینی وی در آمد، تا حسین بن روح نیز ادامه دهنده ی راه وی و نائب خاص امام غایب باشد. جعفر بن احمد بن متیل گوید: هنگامی که وفات ابوجعفر (محمد بن عثمان) فرا رسید من بالای سر او نشسته بودم و با او سخن می گفتم و ابوالقاسم حسین بن روح پایین پای او نشسته بود. در این هنگام محمد بن عثمان متوجه من گردید و فرمود: به من دستور داده شده که به حسین بن روح وصیت کنم، با شنیدن این سخن از جای خود حرکت کردم دست ابولقاسم را گرفتم و در جای خود نشاندم و خود پایین پای ابوجعفر نشستم.1

در جلسه ای که بزرگانی چون ابو علی بن همام، ابوعبدالله بن محمد کاتب، یاقطانی، اسماعیل بن علی نوبختی و بسیاری دیگر از سرشناسان شیعه حاضر بودند، از محمدبن عثمان پرسیدند که اگر مرگ تو را فرا گیرد، پس از تو چه کسی نائب است؟ او پاسخ داد: این ابوالقاسم حسین بن روح بن ابی بحر نوبختی است که قائم مقام من و سفیر میان شما و حضرت صاحب الامر (ع) و وکیل او مورد وثوق و امین می باشد در کارهای خود به او رجوع کنید و در مهمات خود بر او اعتماد نمایید و من به این کار مامورم و تبلیغ امر نمودم.

در نامه ای که امام زمان (عج) به محمد بن عثمان نوشته بود چنین آمده است: او کاملا مورد وثوق و اطمینان ماست و در نزد ما مقام و جایگاهی دارد که او را مسرور می گرداند!

ابولقاسم حسین بن روح نوبختی یکی از افرادی بود که قبل از به نیابت در آمدن، توسط محمد بن عثمان دومین نائب برای جمع آوری اموال اهدایی شیعیان انتخاب شد، تا شیعیان این اموال را نزد وی برده و به او تحویل دهند. این امرِ محمد بن عثمان آماده کننده ی زمینه ی نیابت او بعد از خود بود زیرا از امام زمان (عج)، حسین بن روح نائب بعد از محمد بن عثمان بود.

حسین بن روح از مقام علمی بالایی برخوردار بود، تا جایی که بین دوستان و دشمنان جایگاه خاصی را دارا بود، به صورتی که او را، راس الشیعه و الباب الی صاحب الزمان می نامیدند. کتاب التادیب نوشته ی وی بود.

حسین بن روح برای سرو سامان بخشیدن به اوضاع آشفته ی شیعیان به مدت 5 سال در زندان های عباسی به سر برد و آن هم به بهانه های واهی از جمله ی به وجود آمدن شورش ها و نافرمانی ها و کینه ای که دستگاه عباسی نسبت به شعیان و او داشت. در این مدت یکی از نائبان خود، محمد بن علی شلمغانی را جانشین خود قرار داده تا به امور رسیدگی کند و به وسیله ی نامه و… با آنها ارتباط برقرار می کرد. بعد از آزاد شدن از زندان دوباره امور را بدست گرفته و تا زمان وفات از شیعیان به خوبی حمایت و حفاظت کرد.

ابولقاسم حسین بن روح نوبختی پس از 21 سال نیابت امام مهدی(عج) قبل از وفات به دستور صاحب الامر امام زمان (عج)، علی بن محمد سمری را جانشین خود و چهارمین نایب انتخاب کرد. وی در ماه شعبان سال 326 ه.ق چشم از جهان فرو بست و به سوی حق شتافت.

______________________________

1-بحارالانوار ج51 ص353

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.