ابقع و اصهب را بهتر بشناسید

ارسال شده در: مهدویت 1390/02/03

اصهب (اصعب) و ابقع دو چهره ی قبل از ظهور هستند که نقش چنان آشکاری در بحث ظهور ندارند (از نظر نقش آنان نسبت به چهره های شناخته شده) ولی با این حال برای اینکه نام آنها در پیشبرد نظام سفیانی برده شده و همچنان روایاتی نیز از ائمه(ع) در دسترس است، شناخت آنان خالی از لطف نیست.

در بسیاری از سایتها در مورد ابقع و اصعب سخنانی به میان آمده که بیشتر این تعاریف بازنشر سایتهای بزرگ و محتوا ساز است! با کمی جستجو به نتایج قابل قبولی می رسید. اما بنده در اینجا به صورت کوتاه و گذرا به معرفی این دو چهره و نقش ایشان در ظهور می پردازم.

اصهب و ابقع کیستند

همانطور که در بالا اشاره شد در مورد نشانه های ظاهری اصهب و ابقع در سایتهای بسیاری مطلب نوشته شده است، پس برای اینکه این موضوع شامل مطالب تکراری نشود از آوردن آن خودداری می کنم.

رسول اکرم(صل علی محمد و آل محمد) می فرمایند: خروج ابقع در مصر و به دنبال دیده شدن ستاره ی دنباله دار و کسوف خورشید و خسوف ماه (یکی از نشانه های پیش از ظهور) خواهد بود که همه ی اینها در نزدیکی ظهور روی خواهد داد!1 اصهب نیز با بروز مشکلات و فزونی فتنه ها در شام، خروج می کند.

این افراد همانطور که از مستندات و روایات بر می آید دو چهره ای هستند که مخالف با اسلام اند. ابقع ممکن است در پایتخت (دمشق-شام) باشد و دیگری(اصهب) خارج از شام به سر برد. اما اصهب با مساعد دیدن اوضاع به سمت شام پیشروی می کند. رویارویی ابقع و اصهب با یکدیگر نتیجه ای را در بر ندارد و هیچکدام و بر دیگری برتری نمیگیرند. تا زمانی که سفیانی از این وضعیت استفاده کرده و با یورش به آنان همه رو تارو مار می کند.

رویارویی اصهب، ابقع و سفیانی

همانطور که در مطلب دمشق قبل از ظهور به بیان درگیری میان ابقع، اصهب و سفیانی پرداختیم در اینجا فقط به یک روایت بسنده می کنیم! جابر بن یزید جعفی از امام محمد باقر (ع) روایت کرده است: … پس نخستین سرزمین که ویران می شود سرزمین شام باشد، سپس در آن هنگام اختلاف آنان بر 3 پرچم ابقع، اصهب و پرچم سفیانی است. پس سفیانی با ابقع برخورد کند و به جنگ پردازد. و سفیانی او و هر کس را که از او پیروی می کند خواهد کشت. سپس اصهب را می کشد و بعد دیگر همتی به کار نخواهد بست مگر روی آوردن به سوی عراق، و سپاهیانش به قرقیسیا گذر کنند و در آنجا به جنگ پردازند و صد هزار تن از ستمکاران در آنجا کشته شوند و…2

بعد از شکست اصهب و ابقع به دست سفیانی، جنبش سفیانی شروع شده و کار خود را با یورش به عراق، پی می گیرد که در معرفی سفیانی و خروج سفیانی به صورت گویا جنبش او را توضیح داده ایم.

_______________________________

1-روزگار رهایی ج2 ص993

2-غیبت نعمانی ص 392

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.